Antidepresan Makalesi


 Antidepresan ilaçlarda, ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlarda yapıldığı gibi, ”bana iyi geldi, sen de iç” mantığıyla insanlar arasında, birbirlerine önerilmektedir.  Antidepresan da dahil, tüm ilaç grublarının, doktor kontrolü ve önerisi olmadan, bilinçsizce kullanılması ve çevreye önerilmesi  kesinlikle onaylanmayacak bir durumdur ve ciddi anlamda olumsuzluklara sebep olabilir.  Her insanın rahatsızlığı, buna eşlik eden diğer rahatsızlıkları, ilaca olan duyarlılığı gibi bir sürü etken, farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden, size hangi ilacın iyi geleceğini ancak bir doktor bilebilir; eşiniz, dostunuz, komşunuz değil.
 
 Antidepresanlarda, kesinlikle doktor kontrolünde alınması gereken ilaçlardır.  Antidepresan ilaçlar, etkilerini ancak kullanmaya başladıktan, 15 ila 30 gün sonrasında göstermeye başlar. Tedaviye başlar başlamaz, kendinizi bir anda iyi hissetmeye başlamayabilirsiniz. Hatta antidepresan kullanmaya başladığınız ilk günlerde, şikayetlerinizin artması, uyku hali yada uyuyamama, bulantı, kusma, sıkıntı, sersemlik, baş ağrısı gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkiler, kişiden kişiye değişiklik gösterir  ve kısa süre içerisinde de yok olur. Ayrıca hafif yan etkilerdir. Zamanla vücudunuz ilaca uyum sağlayıp,tedaviye yanıt vermeye başladıkça; bu yan etkiler azalarak yok olur ve yerini  iyileşme sürecine bırakır.
        
 Tedavinin ne kadar süreceği, antidepresanın dozajının ne zaman arttırılıp, ne zaman ve ne şekilde azalacağına, ilaç değişikliği yada ilave ilaç gerekip gerekmediğine, tedavi sonunda ilacın nasıl bırakılacağına, uzman doktorunuz karar vermelidir. Antidepresan ilaçları bir anda kesmeniz, sizi olumsuz etkileyerek, şikayetlerinizin tekrarlamasına ve hatta şiddetlenmesine sebep olur.
        
 Antidepresanlar, düşünüldüğü gibi kişiyi uyuşturarak tedavi etmezler. Antidepresan içerkende,  sağlıklı düşünüp, karar verebilir ve  hayatınızı sürdürebilirsiniz. Daha uzun süren yan etkiler; iktidarsızlık, cinsel isteksizlik ve bir grup ilaçta bulunan, aşırı olmayan kilo alımlarıdır.  Bu tarz istenmeyen ve oluşabilecek  beklenmeyen yan etkilerde, doktorunuza danışarak, onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.
        
 Antidepresanların  bağımlılık yaptığı düşüncesi oldukça yaygındır fakat antidepresanlar, bağımlılık yapmazlar. Gerekli görülen tedavi bitip, iyileşme görüldüğünde, doktorunuz, ilaç kullanımını 6 yada 9 ay daha devam ettirir. Bu, hastalığın tekrarlamaması için gerekli görülen bir durumdur.  Tedavi dönemin sonunda ise, yine doktorunuzun belirttiği şekilde, ilaç dozajı belli aralıklarla düşürülerek, ilaç kullanımı sona erdirilir. İlaç kullanımına başlarken olduğu gibi, dozaj azaltarak, antidepresanı bırakma döneminde de hafif yan etkiler görülebilir ancak bunlar etkilerde, kısa zamanda yok olacaktır.