Baharat Rehberi Makalesi

BAHARAT

Baharat bitkilerin çiçek, yaprak ve kabuklarının kurutulmasıyla elde edilen, her mevsim lezzet ve şifa dağıtan bitkilerdir. Bazen bir bitkinin çiçeği, bazende bir ağacın kabuğu ile şifa olan baharatlar çok eski tarihlerden beri insanlar tarafından değişik amaçlarla kullanılmış ve tüm bu özelliklerinden dolayı baharat ticareti insan hayatında önemli bir yere sahip olmuştur.

BAHARATIN TARİHİ

Baharatın tarihi ve kullanımı insanlığın başlangıcına kadar uzanmaktadır. Tarihte baharatı ilk kullanan ülke uzak doğu olarak kabul edilir. Avrupa ülkelerine de Hindistan ve Seylan gibi ülkelerden getirilen baharatlar ilaç ve merhem yapımında kullanılırdı. Ortaçağdan başlayarak 19. YY başlarına kadar baharat sürekli değeri yükselen bir ürün olmuştur. Başka ülkelerden baharat getirilmesi zor ve masraflı olduğundan ülkemizde de baharat yetiştirilmeye başlandı. Fakat hava şartlarının Hindistan cevizi ve karabiber gibi baharatların yetiştirilmesi için elverişli olmamasından dolayı bu baharatlar dışardan getirilmeye devam etmektedir.

BAHARAT ÇEŞİTLERİ

Acı Kırmızı Toz Biber : Acı ya da tatlı biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilen bir baharattır.
Ardıç: Yaz kış yapraklarını dökmeyen, güzel kokulu, yuvarlak yemişleri bulunan bir kozalaklılar grubundan bir ağaççıktır.

Beyaz Toz Biber : Karabiberin dış kabuğu alındıktan sonra öğütülmesiyle elde edilen bir baharat çeşididir.

Biberiye: Küçük, kalın, ensiz ve kokulu yapraklara sahip bir baharat türüdür.

Zencefil : Bitkinin toprak altında kalan gövdesinin kurutulması sonucunda elde edilen bir baharat türüdür.

BAHARATIN FAYDALARI

Yiyeceklerde kullandığımız baharatlar, aynı zamanda birçok rahatsızlığa da deva olmaktadır. Baharatlar, vücudumuzdaki rahatsızlıkların tedavisi için ilaç niteliğinde olan bitkilerdir. Baharatların akciğer, kalp, mide, böbrek rahatsızlıkları, astım, damar tıkanıklığı, kalp krizi, kansızlık, cilt yaraları, ağız yaraları, bademcik, kas erimesi, nefes darlığı, öksürük, kemik erimesi, kiraçlenme, prostat ve romatizma gibi hastalıkları tedavi edici özellikleri bulunmaktadır.