Barkod Makalesi

Barkod, bilgisayar ve bunun gibi cihazların kodlamaları okumasını sağlamak için yapılmış bir cihazdır. Bilgisayarlara barkod bilgisini aktarmak için barkod okuyucular kullanılmaktadır. Barkod okuyucular ürünlerin üzerlerinde bulunan barkod çizgilerini tarayarak, kodlama sistemini çözümleyerek, kodu bilgisayara aktarmaktadır.

İlk barkod patenti 1949 yılında alınmıştır. Ancak o yıllarda bilgisayarların yaygın olmamasından dolayı, 1980 yılından sonra aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Standart barkod ise ilk olarak 1968′de oluşturulmuştur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan EAN standartı ise 1976 yılında oluşturulmuştur.

Barkod sadece düz çizgilerden oluşan bir sistem değildir. 2D olarak adlandırılan iki boyutlu barkodlarda bulunmaktadır. Barkodlardaki kodlama sistemleri sayesinde, yüzlerce karakterlik bilgiler barkoda sığdırılabilmektedir. 2D Barkod ile bir personelin tüm kimlik bilgileri, klinik uygulamalarda hastaya ait tüm bilgiler ve üretimde ürünün geçtiği aşamalar gibi önemli bilgiler tutulabilmektedir.