Başlangıç Makalesi

 Başlangıç (Inception) 2010 yılında vizyona girmiş bir bilim kurgu filmidir. Film, Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmin bütçesi 160 milyon dolar iken hasılatı ise yaklaşık 825 milyon dolardır. Filmin oyuncularını şu şekilde sıralayabiliriz: Leonardo DiCaprio (Cobb), Joseph Gordon-Levitt (Arthur), Ellen Page (Ariadne), Tom Hardy (Eames), Ken Watanabe (Saito) Dileep Rao (Yusuf), Cillian Murphy (Robert Fischer), Tom Berenger (Browning), Marion Cotillard (Mal), Pete Postlethwaite ( Maurice Fischer), Michael Caine (Miles), Lukas Haas (Nash), Tai-Li Lee (Tadashi), Claire Geare (Phillipa), Magnus Nolan (James).
 
 Filmin konusundan bahsetmek gerekirse kısaca şunları söyleyebiliriz: Cobb, insanlar rüyadayken onların bilinçaltına girip orada bulunan değerli bilgileri çalmak konusunda uzmanlaşmış bir hırsızdır. Bir gün eşi Mal ile beraber rüyaya yatarlar ve rüya saatiyle orada 50 yıl kalırlar. Rüyadan uyanmalarının tek yolu rüyadayken ölmektir. Rüyadan uyandıklarında Mal, bu dünyanın gerçek dünya mı yoksa rüya mı olduğu konusunda ikileme düşer ve rüyadan uyanmak istediğinden intihar eder. Cobb, tek şüphelidir. Suçsuz olmasına rağmen Cobb için tek çare kaçmaktır.

 Cobb, kendi ekibiyle birlikte fikir hırsızlığı konusunda çalışmaktadır. İlk işleri Saito’nun zihninden birtakım bilgileri çalmaktır. Fakat işler istediği gibi gitmez zira Saito’nun zihni fikir hırsızlarına karşı korumalıdır. Daha sonra Saito, Cobb’a bir öneride bulunur. Eğer istedikleri kişinin zihnine bir fikir yerleştirebilirse, Saito, bazı mercilerde tanıdıkları olduğundan, Cobb’un hakkındaki tutuklama kararını sonlandıracaktır. Cobb teklifi kabul eder. Uzun uğraşlar sonucunda Cobb işi başarır ve Saito, Cobb’un hakkındaki tutuklama kararını kaldırır. Böylece Cobb çocuklarına ve özgürlüğüne kavuşmuş olur.