Türk Bayrağı

 Türk bayrağı; Bakıldığında sadece bir ay ve yıldız, arkasını kaplayan bir kırmızı renkten oluşan kumaş beze benzer. Sadece maddi açıdan görünendir ve nasıl oluştuğu anlatılır bu al kanlara boyanmış bayrağın peki nedendir Türk tarihin de o kadar çok esrarengiz olay yaşanmış iken neden Ay ile yıldız seçilmiş neden bayrak bu sembollerle simgelenmiş, dinini namus sayan bu memleket neden bu, bu iki sembolü ve nasıl oluştuğunu anlatmış halbuki şehitlerimizin al kanları üzerine bir çok şey yansıdı da neden ısrar la bu iki şekil ya da sembol seçildi, dilleri olsa emin olun konuşurlardı.
   
 Ay İslamın sembolüdür ve bayrağımızda da İslam sembolü olarak geçmiştir, beş köseli yıldız İslamın beş şartını yani aslında Müslüman olmanın şartlarını simgeler, kırmızı rengi hepimiz biliriz ki bugüne dek şehit olan şehitlerimizin kanını simgeler, ya bu ay yıldız bayrağımız ile eşleşen bağdaşan istiklal marşımız. Bayrağımız bizim hem aslımızı hem geçmişimizi hem de mısralar la dinimizi inancı mızı anlatmış.
    
 Osmanlıdan bu yana genel de Müslüman bir toplum kültürünü benimsemişiz ve öyle yaşamışız ki bu önce Türk bayrağımıza daha sonra onun şekline ve sembollerine yansımış ve bununla da sınırlı kalmayıp bu anlayış ve ya kültür istiklal diye adını verdiğimiz ama istikbalimizi de manasında anlatan marşımıza kadar sıçramış, neden korkar Hristiyan toplumu on üç sayısından hiç düşündünüz mü?
     
 Önce bir marşımıza bakalım o anlatsın bize her şeyi nedir bu sayıdaki uğursuzluk hikmeti ne alakası var marşımızla bu sayımızın...
      
 İstiklal marşımızda 1453 tane harf vardır yani İstanbul'un fethi ile aynı tarihtedir. 571 tane hecesi vardır marşımızın buda peygamber efendimiz (sav) in doğum tarihidir. Belki düşündürür sizi ne alakası var bu marşın 13 sayısı ile diyebilirsiniz. Makalemizde göze çarpmayan ama düşündüğünüzde öne çıkan bir şeyler var ; 1+4+5+3=13 yapmakta, 5+7+1=13 yapmakta, yani İslamın doğuşunda ki peygamber efendimiz (sav) ile Türklerin en büyük fetih i olan İstanbul'un fethinin tarihlerinin sayı toplamı aynı ve bunu kendilerine bir çok Müslüman dışı toplumlar uğursuz olarak atfederler. Çünkü manevi sebebi bellidir ki 571 tarihinde doğmuş olan peygamber efendimiz miraçta 1453 de fethedilen İstanbul'un fethini müjdelemiş ve iki tarih arasında en yakın maddi bağ bu iki tarihin sayılarının toplamı olmuş ki buda 13 tür ve İslamın ilk savaşı olan bedir harbinde 313 Müslüman olması ve devamlı 13 sayısının karşılarına çıkması Müslüman olmayan toplumları korkutur olmuş. İşte bizim bayrağımızda şekil ile dinini savunur Marşımızda manasıyla dinini anlatır ve korkutur bir hal almıştır. Böyle anlamlı ve manalıdır bayrağımız ve marşımız.