Bilgisayar Kursu Makalesi

Bilgisayar kursları da meslek edinme kursu olarak verilmektedir fakat burada ikinci bir kursiyerler topluluğu oluşumundan söz etmek gerekmektedir ki onlar günümüz teknolojisi içinde sadece meslek edinmek amaçlı değil gerek bilgisayar teknolojilerini öğrenerek iş hayatına yansıtmak isteyenler ile bu konuda bilgilerinin artırmak amaçlı kursları kullananlar olarak sınıflandırılabilirler. Bilgisayar kursuna devam edenler öncelikle işletim sistemi olan Office programlarını öğretilir, bu öğretilecek sistemde Word, Excel, PowerPoint, İnternet sistemleri başlıkları altında toplanır.Kısaca bu başlıklar açarak incelersek kursiyelerin burada neleri öğrenebileceklerine ışık tutmuş oluruz.
Windows ana başlığı altında kursiyerler kalavye ve muse kullanımını, masa üstü kavramını, uygulama penceresinin özellikleri nelerdir, dosya ve klasör nedir?, temel editörlük nasıl yapılandırılabilir, görev çubuğu nedir ve nasıl kullanılır, denetim masası bilgileri, Windows gezgini, geri dönüşüm kutusu gibi temel ve kullanıma esas teşkil eden bilgilerle donatılırlar. Word kullanımında kelime işlemcisinin kullanımın, doküman oluşturmak maksatlı fiiller nasıl yapılır, dökümanların oluşumu ve kaydedime işlemleri, bilgisayarda kopyama, otomatik alanların değişimi ayarları ve standart ayarlar nasıl yapılır vb. gibi bilgiler verilir.
Excel sahasında matematiksel işlemler ile ilgili veri oluşturma bunlarla ilgili hücreleri kullanma, taşıma, çoğaltma, nasıl gerçekleşir.Otomatik hesaplama yöntemleri ile ilgili formül oluşumu meydana getirme ve kullanma formül çubuğu oluşturma bunlarla ilgili teknik verilere dayanma yetisi elde ederler.
Power Point kursiyerlere genellikle öğretilecek şeyler sunum yapabilme objelerle çaılışma ve renk seçeneklerinin belirlenmesi ve kullanımı bilgisi verilir.
Son olarakta İnternet kullanıcı bilgileri verilir.
Gelişmiş bilgisayar kurslarında proramcılık ve site oluşturma bunların alt yapısının hazırlanması gibi bilgisayarı ustaca kullananlara daha gelişmiş tekniklerle donatımı verilmektedir.