Bilinçli Diyet Makalesi

Kulaktan dolma ve reklamlarda görülen yöntemler ve bilinçsizce yapılan diyetlerle kilo vermeye çalışırken dikkatli olmak gerekmektedir. Zayıflamak isterken, daha fazla kilo alabilir ve en önemlisi sağlığınızdan olabilirsiniz. Kilo tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fazla kilolardan kurtulmak için ilk önce kilolu olunduğu gerçeğinin kabul edilmesi gerekmektedir. Kilo alımına neden olan faktörleri belirlemek ve kilo kontrolünün nasıl yapılacağı ve nasıl başarılı olunabileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve kalıcı kilo verebilmek, bilinçli bir diyet ve egzersiz yapmakla mümkün olabilmektedir.

Bilinçli diyet;

Plan yapmakla;

Zayıflamak için uygulanacak diyet, sevilen ve sevilmeyen yiyecekleri, sağlıklı bir hayat için alınması gereken kalori miktarını ve hayati besin maddelerinin alınıp alınmadığını gözeten bir beslenme tarzına uymalıdır.

Protein almakla;

Nasıl bir diyet programı uygulanırsa uygulanılsın, 25 yaşın üzerinde olan kadınların günde 50 gr. protein almaları gerekmektedir. Bu oran 25 yaş üzeri erkekler için 60-65 gr. olmalıdır.

Karbonhidrat almakla;

Güne, karbonhidratlarda oluşan kompleks bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Karbonhidrat seçiminde glisemik indeksi düşük olanların tercih edilmesi kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Posa alınmalı;

Diyet yaparken, günlük lif tüketiminin 30 gr. altında olmaması gerekmektedir. Diyet yaparken yeterli oranda lifli gıda alınmaması bağırsakların düzenli çalışmasında sorunlara yol açabilmektedir.

Tüm bu kriterlere ek olarak, uzun süre aç kalmamaya dikkat edilmeli, günde 8-10 bardak su içilmeli, katı ve sıvıyağ kullanımı günlük kalori miktarının %30 unu kapsamalıdır.

Dilediğiniz vücut ölçülerine ulaşabilmeniz, bilinçli diyet ve düzenli egzersiz yapmakla mümkündür.