Boks Hakkında Makaleleri

Boks tahmin edildiği gibi çok yorucu bir spor dalıdır. Ve maçtan önce diğer sporlara nazaran ssdaha çok antreman gerektirir. Bunlar genellikle kas geliştirici olması için kum torbasıyla çalışmak olur.

Boksta başarı için doğru duruş çok önemlidir. Çünkü bir boksörün saldırı ve savunma gücü ile hızı, dengesine ve harekete her an hazır olmasına bağlıdır. Boksörün duruşu rahat olmalıdır. İyi bir duruşta sağ ayak, biraz öndeki sol ayakla bir denge oluşturacak biçimde sağa doğru biraz açılmalıdır. Her iki ayağın ucu da hafifçe sağa dönük olmalıdır. Böylece bedenin yalnızca sol yanı rakibe açık tutulur. Hafifçe sıkılmış sol yumruk biraz ileride ve çene hizasında olmalıdır. Sağ kol da çene hizasında, ama çeneden yaklaşık 15 cm önde tutulur. Her iki kolun dirseği, bedeni korumak için içe doğru çekilmelidir. Bedenin öne doğru biraz eğik tutulması, rakibin yumruğu karşısında denge yitirilmeksizin geriye kaçmayı kolaylaştırır.

Doğru vuruşta en az doğru duruş kadar önemlidir. Rakibe atılan yumruğun eldivenin içinde iyice sıkılmış olması gerekir. Belli başlı vuruş tipleri vardır. Bunlar :

Direk Vuruş : Sağ yada sol yumruklarla hızla ve genellikle art arda yapılan vuruşlara direk vuruş denir.

Çengel Vuruş : Kıvrık ve gergin bir durumdaki kolla yakından atılan yumruk, çengel vuruş olarak adlandırılır.

Kroşe Vuruş : Çengel vuruşa benzer bir vuruştur, ama boksör bu vuruşa bedenin ağırlığını da katar.

Aparküt Vuruş : Aşağıdan yukarıya atılır.

Daha önceden de belirttiğimiz gibi boksun çeşitli oynanış biçimleri vardır. Bunlar ABD ‘de farklı , Yunanistan’da farklı olarak uygulanır. Bu oynanış biçimlerinden bir kaçı şunlardır :

Karşılaşmada bir boksör yere düşünceye ve bir daha kalkamayıncaya kadar devam eder. ABD’de bu teknik bir boksör 3 kez yere düşünce kaybetmiş sayılır.

Bir başka teknikte puanla yapılır. Her kazanmada 1 sayı verilir. Böylelikle sporun sonunda en fazla sayıyı alan kazanmış olur.