Boks Hakkında2 Makaleleri

Boks iki kisinin belli kurallar içinde karsilikli olarak yumruklarini kullandiklari spor dalidir. Boks siddet içerdigi için tarihte bir çok kez yasaklanmasi istenmistir. Ancak bir çok ülkede ilgiyle izlenmesi nedeniyle yasaklanmamistir. Sadece ülkemizde degil dünyanin bir çok yerinde çok izlenen bir spor dalidir.

Boks ring de yapilir. Ringin etrafi 3 kere halatlarla çevrilidir. Yerden yaklasik 1-2 metre kadar yüksektedir. Etrafini seyirciler doldurur. Tuttuklari boksörü tezahüratlarla cesaretlendirirler.

Boks, amatör ve profesyonel olmak üzere 2’e ayrilir. Amatör ve profesyonel boks da belli basli farkliliklar bulunur. Bunlardan ilki eldivenlerin agirligidir. Amatör boksörün eldivenleri 227 gr iken profesyonel boksörün 180-270 arasinda degisir. Amatör boksörler sort ve atlet giyerken , profesyonel boksörler sadece sort giyerler. Ayrica her iki boks tipinde de kask takilir, dis ve kasik koruyuculari da takabilirler.

Boks, hakemin düdügü çalmasiyla baslar. Kurala göre her iki sporcunun da ayni kiloda olmasi gerekmektedir. Ve bir boksörün digerine belden asagi vurmasi, çelme takmasi yasaktir. Bu kurallar çerçevesinde bir boksör digeri yere düsürünceye kadar oyun devam eder. Düsen sporcu eger hakemin 10’a kadar saymasiyla ayaga kalmazsa oyunu kaybetmis sayilir. Boks sporu kazanmanin degisik teknikleri vardir. Bazilarinda yenilme sayisiyla ölçülür, bazilarinda ise raund baslayinca sporculardan biri ayaga kalkamayana kadar sürer.