Cep Telefonu Haberleri Makalesi

Japon saat üreticisi olarak tanınan Seiko firması, yakındaki cep telefonundan aldığı bilgi ve uyarıları ekranında gösteren bir saat modelini tanıtımını yaptı. Saat, ”Bluetooth” teknolojisiyle birkaç metre uzağındaki telefonla, iletişim kurabilme özelliğiyle dikkatleri üzerine topladı.
Ayrıca, telefon bir çantanın veya bir cebin içinde, bulunması zor bir yerde olsa dahi, e-mail veya çağrı geldiğinde arayan ya da mesaj gönderen kişinin adını gösterebiliyor.
Saat ve telefon arasındaki iletişimin kesilmesi halinde, cep telefonunun kaybolduğu uyarısını veren prototip saatin, gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Dünyada ilk olarak Türkiye’de kullanıma sunulan sistemle, cep telefonundan istenilen özelliklerde arkadaş bulunabiliyor ve aynı kişinin yeri ayrıntılı harita üzerinden tespit edilebiliyor. Callcium yaptığı açıklamada, şirketin mobil hizmetlerini tanıtarak, son uygulama hakkında detaylı bilgiler verdi. Yapılan açıklamada, Callcium sayesinde istenilen özelliklerde arkadaş bulunabileceği ve dilenirse nerede olduklarının ayrıntılı olarak bir harita üzerinde görüntülenebileceği aktarıldı. Callcium’da, arkadaş bulma özelliğinin yanı sıra haber ve bilgilendirme servisleri gibi diğer bir çok hizmetin de ücretsiz olarak verildiği bu sistemi cep telefonundan yüklemek için wap.callcium.com ya da bilgisayardan www.callcium.com adresini ziyaret ederek, ücretsiz mobil hizmet paketini cep telefonu kullanıcılarına sunan Callcium cep telefonuna indirilerek kullanıma açılabiliyor.

Ağ ve kablo uzmanı Ericsson ile tasarım, fotoğraf ve kamerada öne çıkan Sony’nin cep telefonu markası Sony Ericsson, geliştirdiği yeni modeller ile dikkat çekmeye devam ediyor. Cep telefonuna ‘otofokuslu’ kamera ekleyen şirket, bu sayede fotoğraf kalitesini de 3,2 megapiksele çıkardı. Xenon flaşa sahip firmanın yeni ürünü Cyber-shot’un kendi adına patentli BestPic özelliği de var. Bu özellik sayesinde hareket halindeki objelerin resmini de yüksek kalitede çekmek mümkün hale gelmiştir. Sony Ericsson Başkanı Miles Flint, Sony’nin Walkman’ini cep telefonlarına uyarladıklarını, bu sefer fotoğraf makinesi ile cep telefonunu yeniden buluşturduklarını belirterek, 3G’ye uygun ürünlerinin sayısını arttıracaklarını söyledi.