Çiçek Çeşitleri Makalesi

Kapalı yerlerde yetiştirilen çiçekler

Açalya (Azalea ) Çiçeği; açık hava bitkisi olarak bilinen ama kapalı yerlerde de yetiştirilebilir.

Afrika menekşesi ( saintpaula ) Çiçeği; Afrika menekşesinin binlerce çeşidi vardır.Ülkemizde 1980 li yıllardan sonra tanınmaya başlamıştır.

Ağaç küpesi ( Abutilon ) Çiçeği; Çıngırak şeklinde sarı, kırmızı, beyaz, mor, turuncu renklerde çiçek açan güzel bir süs bitkidir.

Ağaç Minesi (Lantana) Çiçeği; Lantanalar birkaç çeşittir. Yukarı doğru küçük bir ağaç gibi yükselen dallarındaki öbek öbek çiçekleriyle salonları süsler.

ATATÜRK Çiçeği ( Poinsettia ) Çiçeği; Ülkemize Cumhuriyetin ilanından sonra getirilen ve çok güzel çiçekler açan bu bitkiye ATATÜRK çiçeği adı ülkemizde verilmiştir.

Begonya (Begonia ) Çiçeği; Evlerimiz süsleyen bu güzel çiçeğin bir çok çeşidi vardır. Yediveren begonyası, ağaç begonyası gibi türleri vardır.

Kapalı yerlerde yetiştilen çiçeklere birkaç örnek verdik daha bir çoğunu saymak mümkündür.

Kaktüs ve Sukulentler

Ana vatanı Güney Amerika, Meksika olan kaktüs ve sukulentler uzun süre susuzluğa dayanabilmek için etli yaprak, gövdelerinde su biriktirme özelliğine sahip bitkilerdir.

Çeşitleri arasında; Altıntop yada kirpi kaktüsü ( Eckinoccaktus Grussonii), Atlas çiçeği -Boğumlu kaktüs (Epiphyllum ) ve daha bir çok çeşit saymak mümkündür.

Soğanlı bitkiler ve çiçekler

Lale ( Tulip) Çiçeği; Evlerde balkonlarda yetiştirilen sarı, kırmızı, beyaz, ebrulu renklerde yetiştirilir.