Diyette Beslenme Makalesi

Vücudumuz biyolojik bir fabrika gibidir. Çalışabilmesi için bazı maddelere gereksinim duyar. Bu maddelere besin maddeleri diyoruz. Vücudumuz, biyolojik bir fabrika gibi çalışmaktadır. Ve düzenli bir şekilde çalışabilmesi için, besin maddelerine gereksinim duymaktadır.

Beslenme, vücudun gereksinimlerini sağlamak ve vücuttaki dengeleri korumak için yapılan bir eylemdir. Temel besin maddeleri, yağlar, şekerler ve proteinlerden oluşmaktadır. Şekerler, hazır enerji kaynaklarıdır. Yağlar, çok yüksek enerji içerdikleri gibi aynı zamanda hücre yapılarında yerlerini almaktadırlar. Proteinler ise yapı malzemeleridir. Yağlar, şekerler ve proteinler, aynı zamanda değişik bağ yapıları ile birleşerek hayati molekülleri oluşturmaktadırlar. Dengeli beslenme, vücudun gereksinim duyduğu besinlerin kişiye göre ve tam olarak alınmasıdır. Her insanın bir yaşam tarzı ve yaşama ortamı vardır, bu sebeple besin gereksinimleri de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Vücudun en önemli gereksinimi, enerjidir. Vücudun, yaz kış sıcaklığını 37. 5 C de koruması için büyük bir enerjiye gerek duymaktadır. Vücudumuzdaki bütün organların da çalışmaları için enerjiye ihtiyacı vardır. Kalbin kasılması ve kan pompalaması, akciğerlerin hava alabilmek için genişleyebilmesi için, enerji gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek, beslenme alışkanlıklarının sağlıklı olmasıyla gerçekleşebilir. Sıkıntı ve stres gibi etkenler daha fazla yemek yenilmesine neden olmaktadırlar. Ancak yemek, kesinlikle sıkıntıdan kurtulma yöntemi değildir.

Burda verilen bilgiler, genel bir bakış oluşturmak amacıyla verilmiştir. Eğer kilo probleminiz varsa ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, herşeyden önce beslenme tarzınızın yanlış olduğunu ve mutlaka sağlıklı bir beslenme tarzına geçmeniz gerektiğini düşünmeniz gerekmektedir. Size bu konuda en doğru yardımı diyet ve beslenme uzmanları yapacaklardır.