Diyette Egzersiz Makalesi

Kilo vermek için yapılan uygulamalarda, aerobik egzersizlerin çok önemli bir yeri vardır. Aerobik egzersizler, vücuda oksijen kazandırıp, oksijenin kullanım oranını arttıran aktivitelerdir. Günlük yaşantımızda da sıklıkla yaptığımız en kolay aerobik egzersiz yürümedir. Ayrıca merdiven çıkmak, dans etmek, step yapmak, bisiklete binmek ve yüzmek aerobik karakterde egzersiz çeşitleridir. Fakat önemli olan bu egzersizleri ara sıra değil, düzenli olarak fitness veya vücut geliştirme programları ile birlikte, tüm vücudu çalıştıracak şekilde ve bir yaşam tarzı haline getirerek uygulamak ve devam ettirebilmektir.

Aerobik egzersizlerde önemli olan, düzenli ve belirli sürelerde yapılıp, çalışmaların büyük kas grupları üzerinde yoğunlaştırılıp, kalp atım sayısının uygun düzeyde tutulmasıdır. Egzersiz çalışmalarında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise kalp atım sayısının dışına çıkılmaması, kişiyi nefes nefese bırakacak ve kalp atışını zorlayacak bir çalışma temposuna girilmemesidir. Kilo vermek, kiloyu kontrol etmek, tüm yaşamı daha sağlıklı ve formda geçirmek için egzersiz programlarının ihmal edilmeden uygulanması gerekmektedir.

BESLENME

Popo eritebilmek için öncelikle vücudu toksit maddelerden arındırmak gerekmektedir. Bunun için bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Zehirli maddeler vücuttan dışarıya atılmadığı taktirde, vücut daha fazla su toplayıp, şişme ve ödeme neden olmaktadır. Bunun sonucunda da baş ağrısı, kabızlık ve yorgunluk gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Tuzdan ve tuz içeren besinlerden uzak durmak ve bu bölgedeki kan akışını hızlandırmak amacıyla haftada en az iki kez popo ve kalçayı fırçalamak faydalı olacaktır.

OPERASYON

Popodaki şekil bozukluklarını düzeltmek ya da fazla yağları aldırmak için yağ emme tekniği yani, liposuction uygulanmaktadır. Liposuction, deri altında bulunan ve alınması gereken yağ tabakasının lokal anesteziyle uyuşturularak, yağların sıvılaştırılıp enjektör ya da vakum yardımıyla alınmasıdır. Bu uygulama yapıldıktan sonra hasta 2-3 hafta kadar varis çorabı giymelidir. Liposuction uygulamasından sonra, günlük yaşamda herhangi bir değişim yapmak gerekmemektedir.