Egzersiz Nedir Makalesi

Bir amaca yönelik yapılan hareketler bütününe ”Egzersiz” denir. Vücudu çalıştırmak için yapılan hareketlere egzersiz, nefes açmak için yapılan egzersizlere ise aerobik denilmektedir.

Egzersizin amacı, kuvveti ve dayanıklılığı geliştirmek, vücut yağlarını yakmak, kas ve eklem hareketlerini geliştirmektir. Egzersizin bütün bu faydaları, sağlıklı bir yaşam için gereklidir ve herkesin günlük yaşamında rutin bir egzersiz programı yapması gerekmektedir. Egzersiz yapmak için genç ya da yaşlı olmak fark etmemektedir. En az haftada 3 kez ve 20 dakikalık bir egzersiz programı uygulamak yeterlidir. Haftada 5 kere ya da daha fazla uygulanan 15-25 dakikalık egzersiz programları yüksek faydalar sağlamaktadır.

Isınma ve soğuma, egzersizin önemli bölümleridir. “Isınma”, vücudun dinlenmeden aktiviteye geçişine, “soğuma” ise aktiviteden dinlenmeye sağlıklı bir biçimde dönüşüne (ısınmaya başlamadan önceki duruma) yardımcı olur. Isınma hareketleri için, düşük tempoda aerobik egzersizler, soğuma için ise kalp atışları dinlenme düzeyine ininceye kadar düşük tempoda aktiviteler (yürüyüş, esneklik) yapmak gerekmektedir.

* Egzersiz kalbi güçlendirir,

* Yakıt olarak vücutta bulunan yağları kullanır, zayıflamaya yardımcı olur,

* Kan basıncını azaltır,

* Vücuda daha fazla enerji verir,

* Kanda bulunan kollesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur,

* Endorfin salgılanmasını arttırır.