Filtre Programları Makalesi

İnternet kısa bir süre içinde büyük bir hızla büyümekte ve her geçen gün de büyümeye devam etmektedir. İçerisinde milyonlarca sayfa barındıran bu sanal dünyada, sitelerin içindeki olumsuz olabilecek (porno, uyuşturucu, kumar, silah, satanizm v.s.) sayfaları kontrol altına alabilmek gerekmektedir.

Evlerde, internet cafelerde, firmalarda, resmi kurumlarda ve Özellikle Okullarda interneti kontrol altında tutabilmek amacı ile filtre programları geliştirilmiştir.

Filtre programları, özellikle çocuklar için internet kullanımını bir tehlike olmaktan çıkartmak, çocuklara güvenli bir internet imkanı sunmak ve bu konuda anne babalara destek olmak amacıyla internet filtre programları internet kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.

Filtre uygulaması ile hem gençler hem de bilgisayarlar güvenlik altına alınarak doğabilecek tehlikelerden korunulabilmektedir.

Bilinçli ve güvenli birer internet kullanıcısı olmak son derece önemlidir. İnternet kullanırken karşılaşabilecek risklerin, dikkat edilmesi ve uyulması gereken kuralların neler olduğunun bilinmesi gerekmektedir.