Güneş Enerjisi Makalesi

  Yenilenebilir enerji kaynakları gelecekteki enerji ihtiyacının büyük bir miktarını karşılayacaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları kapsamında alt başlıklar; güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji vb.
 
 Ülkemizde  hepimizinde bildiği gibi güneş ve rüzgara elverişli birçok yer vardır. Bu alandada tabi ki çalışmalar devam etmektedir. Yenilenebilir enerji ile temiz bir enerji temiz  bir çevre...
   
 Güneş enerjisinden bahsedecek olursak aslında baktığımızda maliyeti yüksek görünüyordur. Fakat böyle bir sistemin  kendini amorti etmesi çok uzun yıllar sürmemekle birlikte  para da kazandırıyor. Aynı zamanda evler içinde küçük sistemlerle evinizin elektrik ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Güneş enerji sitemi aynı zamanda rüzgar  enerji sistemleriyle beraber de kullanılabilmektedir. Hem güneş alan ve rüzgar olan bir alandaysa  hibrit sistem kurarakda her ikisinden faydalanılabilir.
 
 Gelişmiş olan ülkeler bizim ülkemize göre yıllık güneşlenme süresi az olmasına rağmen bizden daha fazla yenilenebilir enerjiden faydalanarak elektrik üretmektedirler.  Bizim ülkemizde de yapılacak olan iyi yatırımlar sayesinde dışa bağımlı olmaktan kurtulacağız.
     
 Tabi ki bu projeleri yapabilmek için lisans başvurusu gerekmektedir. Lisans başvurusu sırasında da  birçok şeye de dikkat edilmektedir.  Kurulacak alanın rüzgar güneş alması fay hattı üzerinde olup olmadığı gibi birçok şeye de dikkat edilmektedir. Fakat  kendi eviniz gibi küçük bir yer için düşünüyorsanız lisanssız da kurabilirsiniz. 1kw'ı aşmaması şartıyla.
Jeotermal enerji ise çok fazla olmasada buhar enerjisiyle üretilmektedir. ülkemizdeki sıcak su kaynaklarımız sayesinde.
   
 Dünya öyle bir yer ki aslında bir çok enerjimiz var elde edebileceğiiz doğaya ve kendimize daha az zarar vererek ve  sürekliliği olan bir enerji.