Hava Ambulans Makalesi

Hava ambulansları öncelikle araç cinsi olarak ikiye ayrılır Uçak ambulanslar ve helikopter ambulanslar. Burada sadece uçak ambulanslardan söz edeceğiz helikopter ambulansları ise farklı bir başlıkta inceleyeceğiz.

Hava ambulanslarından olan uçak ambulansının süratli hareket kabiliyeti ve sarsıntı olma riski kara ambulanslarına göre çok az olması yeni tedavi merkezine en yakın havalimanını kullanması çok önemli olsa da hastanın ya da yaralının hem hava ambulansına binerken hem de indikten sonra tedavi merkezine ulaşması esnasında kara ambulanslarına ihtiyaç vardır.

Hava ambulansı olarak kullanılan uçaklarda genellikle sonradan ambulans haline dönüştürülmüş uçaklar kullanılmaktadır. Üretim aşamasında direkt olarak hava ambulansı olan uçaklar silahlı kuvvetlerde ve çok özel kişiler tarafından kullanılmak üzere olanların sayısı ise çok azdır.Bir başka konuda hava ambulanslarında hasta ve yaralının hastalığının, yarasının durumunun uçak ambulansla sevkinde mahsur görülmemesi şartına dayalıdır. İç donanımı açısından kara ambulanslarına göre daha çok tıbbi makine ve müdahale cihazının bulundurulması enerji sorunu yaşanmaması ve hava ambulansında bulunan tıbbi ekibin kara ambulansında bulunan personele nazaran daha rahat hareket etme kabiliyetine sahip olması sayılabilir.