Hobi Market Makalesi

Hobi olarak maket ile uğraşmayı sevenler öncelikle tercihlerini ortaya koyarak alt yapı malzemelerini hazırlarlar. Bunlar el aletleri, kesme aletleri, yapıştırıcılar, bayama malzemeleri, boyama için ilave boya malzemeleri, dolgu macunu, fırçalar vb malzemeleri temin ederler daha sonra ise maket üretmek için tercih ettikleri daha evvelden üretilmiş maket parçalarını ve kitlerini satın alarak işe koyulurlar. Burada maket sanayinden biraz söz etmek gereklidir. Maket sanayi dünya üzerinde oldukça gelişmiş ve uluslararası ticaret konusu halini almıştır. Maket yapımcıları için ya parçaları üretilmiş ve aksesuarları ayrıca ve uygulama için uygun olarak hazırlanmış ya da kitler şeklinde yapılarak sadece yapıştırmaya ve boya ve cila işine kalmış olarak hobi marketlerde satılmaktadır. İnsan doğası gereği yaptıkları zaman ve becerilerini sergilemek isterler. Buna göre dizayn edilerek üretilirler. Maket yapma hobisini tatmin etmek isteyen bireyler genellikle hobi dünyasında dinamik maketler ve statik modellerle maket yapmaktadırlar.

Dinamik modellerden maket yapılan birkaç örnek vermek istersek şunları sıralamak gerekebilir ve kendi içinde sınıflandırılabilir. Radyo kontrollü modeller ( R/C ), hız kontrollerini bünyesinde bulunduran maketler, tekneler, yelkenliler, metal arabalar, askeri araçlar, iş makinası maketleri, motorsiklet modelleri, helikopter ve uçak modelleri sayılabilir.

Statik modeller saymaya çalışırsak; ahşap maket modelleri ve plastik maket modelleri karton kullanılarak yapılmış maket modelleri ile ayrı gruplar içinde toplamak mümkündür

Ev maketleri, tarihi eser maketleri vb.