Hobi Nedir Makalesi

Hobi boş zamanlarda yada emeklilikte insan hayatını dolduran en önemli çalışma türüdür.Birincisi miskinliği önler ikincisi düşünme ve yaratma yetisini geliştirir. Çocuklar için bisiklete binmek hobi ise büyükler için sağlıklı yaşam ve şahsi sağlıklarının durumuna göre jogging yapmak yada uzun yürüyüşler çıkmak hobidir. Büyükler ava gittikleri zamanda çok uzun soluklu yürüyüşler yaparlar. Bazı hobi türleri vardır ki bunlar terapi mahiyeti kazanmıştır. Burada terapiden kast ettiğimiz ruhsal boşalım ve rahatlama dikkati başka bir noktaya odaklama fiilidir. Bireyler hobi seçerken genelde bütçelerine çok fazla yük getirmeyecek şekilde davranma yöntemlerini seçerler kimileri pul yada kelebek koleksiyonu yaparken kimileri el yapımı tablo koleksiyonu yapar, kimileri otomobil maket koleksiyonu yaparken kimileri eski otomobil koleksiyonu yaparlar. Burada temel amaç her iki farklı bireyin ekonomik imkanlarından çarpıcı olarak söz etmek bunu saptamaktır. Bir mücevher kutusunu boyarken boya yı aynı kullansalar bile kutunun ağacı farklılık gösterir kimileri basit çıkma kağıtları kullanırken kimileri bunları sedef kakma yaparak hobilerini giderirler.

Ev tada bahçe mobilyalarının seçimi ve döşemelerinin seçiminden ağacının seçimine kadar farklılık gösteren hobilerde vardır. Burada bir hobi den özellikle söz edersek bazı yerlerde kitap alışkanlığı hobisi gelişmeye başlamıştır. Bu konuda kurslar açılıp sınırlı sayıda kursiyerle kitaplar okunuyor, burada yazar ve eserleri tartışılıyor ve insanlar bunu hobi olarak yaparken hem öğrenme aktivitelerine katkı hem de tartışmada sınırlar konusunda sabrın ne olduğunu öğrenmeye başladıkları hobi şeklinde yapmaktadırlar,

Son zamanlarda özellikle ev hanımları arasında İnternet kullanma alışkanlığı artmakta interneti haber değil yemek yapmak, pasta pişirmek gibi kullanırken hobi ile ilgili sayfalar daha yakından takip edilmeye başlamıştır. Buda hanımlar arasında gittikçe yaygınlaşan bir hobi türü haline gelmeye aday bir faaliyettir.