İnsan ve Müzik Makalesi

 Müzik benim için ve birçok şey için vazgeçilemez bir şey. Müzik  insanın ruhuyla etkileşim kurabildiği kendini mutlu  yada mutsuz hissedebilmesini sağlayan bir araçtır da aynı zamanda.Kendinizi ritme bıraktığınızda dans denilen şeyle birleşiyor. Beden adeta müziğin ritmi oluveriyor bir anda. Müzik duygularla dile gelen bir şey... Kalpten geçenlerin notalara dökülmesi misali  kiminin aşkını anlatır, kiminin derdini aslında... Müziği yapanlarda başkalarının duygularına tercüman olmuşcasına sanki kendilerine yazılmış gibi hissederler kaybolurlar  nota aralıklarında...
 
 Öyle bir ahenk vardır ki içinde  bazen  doğanında müziğini duyarsınız rüzgarın ağaç dallarındaki hışırtısı dalga sesi ve beraberinde kuş sesleri gözünüzü kapatıp dinlersiniz. Başka diyarlara götürür sizi... Ruhunuz doyasıya beslenir.
Müziğin bildiğiniz gibi anne karnındaki bebeklere bile yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Klasik müziğin insanlar üzerindeki etkisi birçok araştırmalara da konu olmuştur.  Her toplumun da kendine özgü bir müzik geçmişi vardır. 

 Hepimizin bildiği örneğin Aşık Veysel sazıyla beraber müziğimize türkülerimize birçok değerli eserini katmışlardır. Söze dökemediklerimizin notalara dönüşmesidir müzik. 

 Her toplumun farklı dili dini olsa da müzik altında gençler tarafından birleşmesi duyguların dili olmadığının kanıtıdır.

 Müzik aynı zamanda tarihten de izler taşımaz mı o dönemde olan olayları konu olan şarkıların türkülerin olması ve günümüze kadar gelmesi  örneğin bir Çanakkale türküsü, Çanakkale savaşını konu almış ve bir o kadar duygu yüklü..
Fakat günümüzde müziğin daha fazla basitleştiğinin örneklerini  görmekteyiz.Aynı zamanda da bir o kadar başarılı olanlarını. Müzik yapmak için yapılmamalı. Duyguların tercümanı olmalıdır.