13. Kat Makalesi

 13. Kat (The Thirteenth Floor) 1999 yılında vizyona girmiş bir bilim kurgu, fantastik ve gizem filmidir. Film, Josef Rusnak tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmin bütçesi 16 milyon dolar iken hasılatı ise yaklaşık 18,5 milyon dolardır. Filmin oyuncularını şu şekilde sıralayabiliriz: Craig Bierko (Douglas Hall / John Ferguson / David), Armin Mueller-Stahl (Hannon Fuller / Grierson), Gretchen Mol (Jane Fuller / Natasha Molinaro), Vincent D'Onofrio (Jason Whitney / Jerry Ashton), Dennis Haysbert (Detective Larry McBain), Steven Schub (Detective Zev Bernstein), Jeremy Roberts (Tom Jones), Rif Hutton (Joe), Leon Rippy (Jane's Lawyer), Janet MacLachlan (Ellen), Brad William Henke (Cop #1), Burt Bulos (Bellhop), Venessia Valentino (Concierge), Howard S. Miller (Chauffeur), Tia Texada (Natasha's Roommate).
Filmin konusundan bahsetmek gerekirse kısaca şunları söyleyebiliriz: Hannon Fuller bir bilgisayar şirketinin patronudur ve Douglas Hall ve Jason Whitney ile birlikte bilgisayarda bir paralel dünya yaratmaya çalışmaktadırlar. Fakat bu üç çalışma arkadaşının bilmedikleri bir şey vardır ki onların bulunduğu dünya da aslında başkaları tarafından yaratılmış bir paralel dünyadır.

 Hannon Fuller, Douglas Hall’dan habersiz bilgisayara bağlanmaktadır ve bir gün kendi dünyalarının bir paralel dünya olduğunu öğrenir. Bunu Douglas Hall’un da öğrenmesi için ona sistemde bir mesaj bırakır fakat geri döndüğünde Douglas Hall’un kullanıcısı tarafından öldürülür. Douglas Hall sisteme bağlanıp konuyu çözmeye çalışır. Mesajı bulduğunda ise çok şaşıracaktır. Yaşadıkları dünya gerçek değildir ve o ve tanıdığı herkes bir bilgisayar devresinden ibarettir.