Kurs Branşları Makalesi

Ana sayfada izah etmeye çalıştığımız gibi kurslar genellikle şu bölümlere ayrılırlar.
Mesleki kurslar, bunlar ya iş bulma amaçlı kullanılırlar yada meslek içi faaliyetleri geliştirmek amaçlı devam edilen kurslar olarak nitelenirler. Bazı meslek edinme kurslarına devam edenler aynı zamanda da değişen mevzuattan haberdar olurlar ve bilgileri güncellerler.Örneklemek gerekirse bilgisayar kullanım kurslarını bitirenler ve bilgisayar kullanma bilgisi ve pratiği olanlar bilgisayar da grafik eğitimi alabilie web sayfası yaratma kusları ile kendilerini geliştirebilirler.
Eğitim kursları sınav sonuçlanmasına endeksli kurslar olarak tarif edilebilir ama bu sırada öğrenilen bilgilerde ileride istifade etme şansı olduğu unutmak lüksüne sahip değildirler.
Ehliyet kurslarına devam edip başaralı olmayanlar ehliyet sahibi olmadıkları için karayolları taşıtlarını kullanamazlar,dalgıçlık yapamazlar, iş makınası operatörlük yapamazlar.
Sanat ve hobi kursları hem boş zamanların değerlendirilmesine katkı sağlar hemde toplumsal olarak kişilere özellikler kazandırması açısından önemlidir.Resim yada el sanatları ile uğraşanlar vakitlerin çok iyi değerlendirme şansına sahip olurken dans ve müzik kurslarına devam edenler ise sosoaktivetede prestij kazanırlar.