Kurs Hakkında Makalesi

Kursların alınma amaçlarını sınıflayıp örneklemek gerekirse ilk önce meslek edindirme kurslarında bahsetmek gerekir.Bunlar bir çok meslek grubu için geçerlidir. Muhasebe eğitim kursları,bilgisayarlı muhasebe kursları, yabancı dil öğrenme kursları, motorculuk kursları, elektrikçilik kursları, ahşap işleri kursları, stilist yetiştirme kursları, terzilik kursları vb. bir çok alana yayılmış meslek edindirme kursları vardır bunlar dershane olarak ruhsatları olanlar tarafından verilirse gerekli eğitim sonrasında elde edilen sertifika alınarak iş başvuralında artı puan olarak kullanma olanağı tanımaktadır.
Eğitim kursları olarak adlandırabileceğimiz kurslar ise genellikle sınavlarla sona eren bir süreç takip etmektedirler.Örneklemede OKS sınav kursları orta okul öğrencilerine yönelik düzenlenmekte, üniversite kursları hazırlık kursları ÖSS sınavı ile sonlanmakta, devlet memuru olmak için yapılan sınavlar ise KKPS sınavı ile sonuçlanmaktadır.Kursun temel amacı müracaat edilecek kursa maksimum iyi hazırlanarak burada eğitimsel faaliyetinin pastasını paylaşmak KPPS sınavları için alınacak kurslarda eğitim aşamasında eksik kalmış bilgilerle donatılarak devlet memuru olmaya hak kazanmaktır.Eğitim kurslarına ilave edilebilecek kurslar arasında açık öğretim öğrencilerine yönelik açılan kurslar ile eğitim aşamasında eksik yada yeterli olmadığına inanışan bazı dersler yönelik açılan kurslarda vardır.
Amatörce uğraş vermek yada hobilerini tatmin etmek amaçlı açılan kurslarda vardır.Nakış kursları, resim kursları, ebru sanatı öğrenme kursları vb. olarak sayılabilir kurlarda mevcuttur.
Birde zorunlu olarak alınması gerekli kurslar vardır ve bunların sonunda elde edilecek hayat parçası olarak kullanılmaya devam eder.Otomobil kullanacak olanlar, kamyon kullanacak olanlar, otobüs kullanacak olanlar, motorsiklet kullanacak olanlar deniz araçlarını kendi teknelerinde kullanacak olanlar, dalgıçlık kursları gibi iş makınası operatörlük kursları bu kurslar tamamlanıp elde edilecek sertifika sayesinde adı genel olarak ehliyet olarak anılırlar.
Kurslar genellikle dershane adı verilen ve sertifika verdiği sertifikaları onaylan kurumlardır.Ayrıca vakıflar ve yabancı temsilciler tarafından açılan kurslarda mevcuttur.Son zamanlarda Yerel yönetimlerde çeşitli alanlarda ücretsiz kurslar açarak meslek edindirme, bilgisayar, el sanatları hem de yabancı dil kursları vermektedirler.