Lastik Kullanımı Makalesi

Bozuk ve taşlı yollarda yüksek hız yapmayın. Ayrıca ani ve sert frenden aracı hızlı kaldırıp patinaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Aksi halde lastiklerde düzensiz ve erken aşınmalar meydana gelir.
Lastiğinizi keskin kaldırım kenarlarına sürtmekten korunması zorunludur. Lastiğin gövdesini oluşturan kordların çok hafif hasar görmesi bile üzerinde yüründüğünde lastikte tehlikeli olabilecek büyük arızalara sebep olabilir. Aracınızı kullanırken yolda bulunan tümsek ve çukurlardan çekinmek gerekir.
Sıcak havada ve ağır yükle yüksek sürat yapmamak gerekir. Havanın sıcak olması ağır yük ve yüksek süratten ötürü fazla ısınan lastiğin soğumasını zorlaştırır. Aracınızda aşırı yüklemelerden hem tonaj olarak hem de yük havalesi açısında üretim tarihlerine dikkat ayrıca önemli bir noktadır.
Bijon somunlarının sıkılığını düzenli olarak kontrol edilmesi, Bijon somunlarının gevşek olması durumunda sürüş emniyetinin azalmasının yanısıra lastikte düzensiz aşınma meydana gelecektir.
Lastiğin üzerinde belirtilen hız ve yük limitlerini hiçbir şekilde geçmemek gereklidir. Aksi takdirde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek lastik arızaları sözkonusu olabilir.
Otomobilin dört tekerleğine aynı ebat yapı ve desende lastik takın. Farklı lastik kullanımı özellikle de farklı ebat ve yapıda lastik kullanımı araç ve lastik performansını çok olumsuz etkileyecektir.
Her dış lastik değişiminde jant supapını veya iç lastiği değiştirin.
Lastik şişirme basınçlarını iki haftada bir kontrol edin basınç düşmüşse uygun seviyeye getirin. Isınan lastiğin hava basıncı yükselebileceğinden lastiklerin hava basıncını lastik soğukken ölçmeye ve ayarlamaya dikkat edin. Isınma sonucu yükselen hava basıncını azaltmak için lastiğin havasını boşaltma yoluna kesinlikle gidilmemelidir.
Karlı ve buzlu havalarda daha iyi çekiş sağlayacağı düşüncesiyle lastik havasını kesinlikle azaltmayın. Tersine bu gibi durumlarda hava basıncını yaklaşık 3 PSI artırmak zemindeki karlı buzlu tabakayı yarmaya yardımcı olup çekişi artıracaktır.