Limon Makalesi

Merhaba. Size limon kekiğinden bahsetmek istiyorum. Bu baharat türkiyede sadece balıkesirin Edremit ilçesi çevresinde yetişmektedir.  Altınoluk, Akçay, Havran ve çevreleri ile kaz dağlarının eteklerinde yetişir. Bildiğiniz kekikten farkı, limon kokulu olmasıdır. Yemeklere çok özel bir lezzet verir, Özellikle et yemeklerine.  Ama en önemli faydası bağırsaklara ve boşaltım sistemine faydasıdır. kabızlık sorunu yaşayanlara ve özellikle çocuklardaki kabızlık sorununda çok faydalıdır. Kabızlık, bağırsak düzensizliği, gaz problemi yaşıyorsanız veya çocuğunuz yaşıyorsa pek çok ilaç tüketmek veya doktor doktor gezmek yerine önce bunu bir deneyin. Kesinlikle faydasını göreceksiniz.

 Eğer lezzet için kullanacaksanız et yemeklerinize dilediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Ama şifa amacıyla kullanacaksanız demleyerek suyunu içeceksiniz. Nasıl yapacaksınız? 3 yaş altı küçük çocuklarda 1-2 çay kaşığı kekiği, 1 çay bardağı kaynamış suda 5-10 dk bekletin. Daha fazla bekletirseniz tadı acıyabilir. Daha sonra çocuğa içirin. 3 yaş üzeri çocuklarda 2-3 çay kaşığı kekik kullanabilirsiniz. Yetişkinlerde ise bir fincan suya 1-2 tatlı kaşığı kekik demleyerek içebilirsiniz.
Nerden temin edeceksiniz? Genellikle büyük aktarlarda bulabilirsiniz. Ama bulamazsanız internette aratın. Online satış yapan yerler var. Veya Edremite yolunuz düşerse, bir tanıdığınız varsa aldırtabilirsiniz. 100 gr 5-10 tl arası idi geçtiğimiz yaz.

 Hiçbir rahatsızlığınız olmasa bile birkaç ayda bir, belli süre ile tüketmek bağırsak temizliği ve zararlı bakterileri öldürmek açısından faydalı olacaktır. Antiseptik özelliği vardır çünkü.