Maket Boyama Makalesi

Maket ölçeksel olarak küçültme ve daha rahat planlama ve detayları görme varsa hataları giderme yolunda ilk önce inşaat sektöründe ve oyuncak sektöründe uygulanma imkanı bulmuş maketler ve maket elamanları zaman içinde sektör haline gelmiştir.Günümüzde maket proje derslerinde sınıf geçme notuna etki edecek kadar önemli bir yer tutarken ticaret piyasasında demastrasyon rolünü son derece iyi oynamaktadır.Ticari piyasalar maketin her iki tarafını çok iyi tespit etmişler hemen bu alanda muhtelif yapılanmalara gitmişlerdir.İnşaat sektöründe maket üzerinden satışlar başlamış ve maketin ne kadar kaliteli olursa satış organizasyonlarına yardımcı olmuştur.Oyuncak piyasaları ise Dinamik ( yani hareketli ve motorlu olanları yada radyo sinyalleri ile kontrol edilebilir olanları ) Koleksiyon ürünleri ve statik olanlar olmak üzere gruplandırılmıştır.Maket malzemeleri daha ziyade ithal ikameli olarak piyasadadır.
Yapım aşaması
TESVİYE VE TEMİZLİK : Yapacağım figür 15 parçadan oluşmaktadır. Her bir parçanın kalıp izlerini ince eğe, maket bıçağı ve zımpara ile iyice temizledim. Daha sonra temizlenen parçaların 1 ve 2 numara olanlarını yapıştırdım ve putty ile boşlukları doldurdum. Burada önemli olan, eğer parçalar figürün bitim aşamasında yapıştırılmasında problem olacaksa o parçaları ilk aşamada yapıştırmak her zaman faydalı olmaktadır.Putty sürülen parça daha sonra zımparalandı ve yıkanmaya hazır hale geldi. Her parçanın tesviyesi bittikten sonra, kalıp yağları ve kirleri gidermek amacıyla ılık suda bulaşık deterjanı ile yıkandı ve kurutuldu. Görüntüde bir değişiklik olmayacak yerlerinden delindi ve bir kürdan yardımıyla sabitlendi.
ASTARLAMA : Yapacağımız figür metal olmadığı için sadece Tamiya mat beyaz ile astar attım. Fakat farklı renklerde de astar atılabilir. Eğer bu metal figür olsaydı piyasada satılan Primer Filler denilen gri renkli astar boyayı atmam gerekirdi. Astar boyayı atmamın sebebi hem boyamaya ön hazırlık oluşturması ve daha sonra fırçayla sürülecek boyanın yüzeye daha iyi tutunması, hem de tesviyedeki hataları görmek amacıyladır. Bu sayede birkaç tesviye hatası gördüm, bu hataları giderdikten sonra tekrar astar boya attım. Astar boyayı her zaman pistole ile atmak küçük ayrıntıların boya ile kapanmasını engellemektedir. Daha sonra 1 gün boyanın kurumasını bekledim.
BOYAMA : İyice kuruyan astar boya sayesinde figürümüzün boyamasına başlayabiliriz. İlk önce boyamaya gövdedeki ten renginden başladım. İlk önce kendime bir base rengi belirledim. ( Akrilik ) Figürü bu renkle fırça ile boyadım.
Yine bir gün kurumasını bekledikten sonra Zulu savaşçısının asıl rengini belirlemek amacıyla terebentin ile iyice sulandırılmış siyah yağlı boyayı fırça ile ten rengi olan yerlere sürdüm. 2 dakika sonra tuvalet kağıdı ile boyanın tamamını sildim. Vücudun çıkıntılı olan yerlerini daha fazla silerek alttaki base renginin görünmesini sağladım. Uyguladığım bu yöntem eller ve ayaklar için de geçerlidir. Yağlı boyanın kuruması uzun sürdüğünden 2 gün bekledim. Daha sonra ceketin base rengini fırçaladım.
Gövdenin kurumasını beklerken Zulu savaşçısının gözlerini yapmaya karar verdim. Gözün çevresini fırça ile boyadıktan sonra gözbebeğini yine fırça ile boyadım. En son olarak da gözbebeğinin daha canlı durması için, gözbebeğine hareler yaptım.Daha sonra bedene uyguladığım yöntem ile base boyayı fırçaladım. fırçaladım.Yine bir gün bekledikten sonra beden için uyguladığım yöntemin aynısını uyguladım. Son olarak Burnt Umber’ a biraz sarı katarak dry-brush yaptım. Başındaki başlığı boyadım, dudakları ve dişleri bitirdim. Kafasındaki başlığın kuyruğu kitten çıkmasına rağmen, daha gerçekçi olması için eski kalın bir fırçadan kuyruk yaptım.
En son olarak da küpeleri boyadım. Kurumuş olan Cekete kırmızı yağlıboyaya biraz siyah katarak, terebentin ile sulandırılmış bir şekilde ceketi fırçaladım. Yine aynı yöntemle fazla olan yağlıboyayı sildim ve kurumaya bıraktım.Sıra kalkanı yapmaya geldi. Bu kalkanların yüzeyi inek derisi olduğu için beyaz geçişleri sert yapmamalıydım. Herhangi bir kağıdı gelişigüzel yırtarak kalkanın üzerine maskeleme yaptım. Böylece renk geçişleri çizgi halinde ve keskin olmadı.Sıra figür zeminine geldi. Bu topraklar ve zemin G. Afrika olacağı için çok fazla detaya girmeden çim ve topraktan oluşan basit bir zemin yaptım.
Son olarak bütün figür parçalarını yerlerine yapıştırdım. En son olarak küçük ayrıntıları boyadım ve weathering için gerekli yerleri kuru pastel ile fırçaladım. Zulu savaşçısını zemine metal pim ile sabitledim.