Maket Boyama Tekniği Makalesi

Vernik kullanımı her zaman yeni başlayan modelciler için problemli, kavram karmaşasına meyilli, kavranması zor bir konudur. Bu yazıda vernik uygulamalarında karşılaşılan sorunlara, ana ve tali görevleriyle verniklerin model yapımında ne gibi görevler üstlendiğine açıklık getiremeye çalışacağız.
Model verniklerinin ana uygulama yeri “decal” tabir edilen, modellerin boyaması bitirildikten sonra çıkartmalarının yapıştırılması aşamasıdır. Boyaması bitirilen modele öncelikle parlak vernik uygulanır. Bunu ister modelin tümüne, ister de sadece çıkartmaların geleceği yerlere parlak vernik atarak sağlayabilirsiniz. Tamiya gibi akrilik bazlı vernikler ile çalışıyorsanız iki saat kadar sonra, Humbrol, Testors gibi enamel bazlı vernikler için ise bir gün bekledikten sonra çıkartmaları gelmesi gereken yerlere yapıştırabilirsiniz. Çıkartmalar kuruduktan sonra üzerlerine tekrar parlak vernik uygulanır. Tekrar kurumasını bekledikten sonra mat vernik atarak çıkartmaların yapıştırılma aşaması tamamlanmış olur. Bu uygulamanın en büyük faydası çıkartmaların taşıyıcı filmlerinin model üzerinde parlamalarının önüne geçerek kenar trim fazlalıklarının model üzerinde görülmesinin önüne geçerek, salt çıkartmaya ait detayın görünmesinin sağlanmasıdır. Bu da bizi asıl hedefimiz olan modelin “gerçeği gibi görünmesi” amacımıza götürecektir. Ayrıca çıkartmaların bir kaç gün sonra model üzerinden dökülmesinin de önüne geçilecektir.
Parlak verniklerin diğer kullanım alanları ise kamuflaj uygulaması için hazırlanan oldukça inceltilmiş boyanın, boya atımı sırasında yüzeye daha iyi tutunmasını ve boyanın model üzerine düşer düşmez akmasının önüne geçilmesidir. Ayrıca boya atımını rahatlatması veya saten görünümler elde edilebilmesi için mat boyalara katılması gerekebilir. Sonuçta her türlü parlak yüzey üzerine mat vernik atılarak bu ayar yapılabilir.
Airbrush ile uygulanan her türlü boya malzemesi ve verniklerin inceltilmesi zaruridir. Burada en önemli husus hiçbir marka ve boya rengi için sabit bir inceltilme oranının olmadığıdır. Her marka ve tür boyanın kendine ait ve uygulama aşamasına ait bir incelme oranı vardır.
Aynı marka boyalar içinde bile sabit bir incelme oranı bulunmaz ve bu oranlar renklerin kimyalarının haiz olduğu özelliklere göre farklılık gösterir. Verniklerin inceltilmesi de aynı boyalarda olduğu gibidir.