Masaj Makalesi

Masaj ve insan eli bu iki unsur vücutsal olarak kullanıldığında ne gibi getirileri olur diye sorgulamak masaj konusunda cevaplanması gereken en temel sorudur. İnsan eli neden önemlidir sorusuna cevap vermekle başlarsak bunun en kıs ve net cevabı insanlar ağrıyan yerlerini önce elleri ile tutarlar. Örnek dişimiz ağrıdığında çenemizi, başımız ağrıdığı zaman şakaklarımızı ellerimle ovmak suretiyle ağrılara kısa süre için çözüm üretmek için ellerimizi kullanırız. Çünkü ellerimiz dokunma organı olarak kullanırız.
Masajın bilinen ilk yapılmaya başladığı yer olarak Hindistan ve Çin tarif edilmektedir. Tarihçilere M.Ö. 300-400 yılları arasındaki süreçte masaj tekniğinin kullanıldığı görülmektedir. Masaj konusunda bilinen ilk yazılı metinler yunanlılara aittir. Yazılı metinleri hazırlayanlar ise Yunanlı hekimlerdir. Grek dilinde yada Latincede kullanılan ” massain” sözcüğü yoğurma anlamını taşır ve Tıp tarihçilerine göre bu kelime masaj kelimesinin tam karşılığı olarak kullanılabilir. Tıp tarihçilerinin bu konuda masaj kelimesini birleştirilmesi masajın en geniş şekli olarak yoğurma tekniği kullanılmaktadır. Tarihsel süreçte de günümüzde de masaj rahatlamak, vücut adalelerinin gevşetme, tedavi özelliklerini kullanma mantığına dayalıdır. Spor yapanların vücutlarının esnekliği sakatlanma riskini azaltırken hareket kabileyetini artırmakta müsabaka bitiminde yapılan masaj ise yorgunluk giderici olması nedeniyle sıkça kullanılmaktadır
Masaj uygulamaları almak isteyenler mutlaka doktordan hastalıklarının etkilenme risklerini öğrenmeleri gerekir. Bunlar şu hastalıkların geçirilmesi aşamasında olmalıdır.
Kronik ve Akut hastalıklar ( Yüksek tansiyon, şeker yada buna benzer hastalıklar ve kanser hastaları )
Osteoporozlu kimseler ( muhtelif kemik rahatsızlığı geçirmiş yada geçirmeye aday hastalar )
Bacaklarında ciddi kan dolaşım bozukluğu yaşayan hastalar
Kalp pili taşıyan kimseler
Doktor kontrolünde psikolojik tedavi gören hastalar
Anormal omurga yapısına sahip hastalar
Ödem, strain (zorlanma), sprain (incinme) tedavisi gören hastalar
Hamile hanımlar
Aşağıda sayacağımız durumlarda da masaj uygulamasına maruz kalmak doğru değil
Enfeksiyon kapmış bölge ve çevresine
Varis olduğu belirlenen toplardamar üzerine
Şüpheli kırıklarda,açık yara ve yanıklarda
Tanı konmamış şişliklerde
Deride kırmızılık ve döküntü olduğu durumlarda