Müzik MP3 Makalesi

Müzik ve MP3 dediğimiz zaman öncelikle MP3 konusunda teknik olarak ne olduğunun açıklamamaız gerekmektedir.Sonra Müzik de Mp 3 nedir ona bakmak doğru olacak tır. MP3 ( Mpeg-1 Audio Layer 3) ses dosyalarını , ses kalitesini korunmak şartı ile, dosyaların orijinal boyutlarını 1 /20 oranında sıkıştırmaya yarayan bir teknolojik standarttır. Bir çok Web sitesinden kolayca bulunabilecek olan uzantıları ”MP3′ olan dosyalardır. MP3 okuyucuları bir bilgisayar programı tarafında okunur bunun için yazılmış sıkıştırma programları kolayca bulunarak kullanılabilir .
Günümüzde teknolojik olarak dizayn edilen MP3 dosyalarında kullanılma amacı bir çok ses aletini taşımak yerine sıkıştırılmış müzik dinleme olayını tek bir alette toplama ve bir çok cd taşımak yerine ufacık bir çalma aracı ve depo haline getirilmiş MP3 kullanımı tercih edilmekte MP3 lerin taşıma ve dinleme kabiliyetinden istifade etme olanaklarını maksimize etmektedir.
MP3 lere müzik indirme konusunda genellikle mpg123 -Unix daha yaygın olarak kullanılmakta ayrıca Windows programlarının içindede MP^çalarlara müzik indirme şansını yakalatan programlar da bulunmaktadır.
MP3 ler artık internet sayesinde de çok kolay yayılabilme özelliklerine sahip olmasından dolayı Müzik şirketleri tarafından kopyalama metodu sınıfına sokulmaktadır.