Renk Makalesi

Renk denilince algılama olgunusun beyine yansıması diyebiliriz.Burada göz temel duyusu görme işlevini nasıl retina ile yapıyorsa renklerin iki özelliği olan dalga boyu ve frekans özelliklerine göre seçer ve ayırt ederek beyne ulaştırır.Görme eylemi aynı zamanda renk ayırt etme şekline dönüşür.Renk oluşumuna temel renkler ve ara renkler mantığıyla yaklaşmak mümkündür.Ana renkler beyaz, siyah, mavi, kırmızı, sarı, yeşil olmak üzere sıralanırken diğer renklerin ana renklerin karışımı sonucu elde edilen türevsel renklerdir.Renk olgusu endüstride, moda sektöründe, imalatın tüm branşlarında çok önemlidir.Pazarlamadan kullanıcıya reklam yapmak açısından çok önemli betimlemeler sebebiyet vermiş olmakla kalmaz insan ve hayvan algılaması açısından değişiklik gösterir.Buna göre tavır alınmasına etken olur.Sosyal bir takım davranışlarda da renk önemlidir.Örnek; gelinlikler genelde hep beyaz renginden oluşurken, resmi toplantılarda ve cenazelerde siyah renk hakim olur.Renklerin mesleksel olguları da vardır havacı askerler mavi, denizci askerler yazın beyaz kışın siyah üniformalar kullanarak renklere hayat verirler. Sadece askerlerde renk uygulaması yoktur, toplumsal renk uygulamaları da vardır.Örneklemek gerekirse iyi kaliteli otellerde yatak çarşafları, battaniye nevresimleri, yastık kılıfları maksimumum beyaz olarak kullanılır, bunun sebebi bakımı ve temizliği müşterilerine ispat etmek aynı zamanda kontrolleri buna göre yapmak mantığı üzerine kurgulanmıştır. Doktor ve Eczacı önlükleri de beyazdır.
Kırmızı çalışma isteğini arttırır
Fiziksel gücün, hareketin rengi olan kırmızının başlangıçları teşvik ettiğini belirten uzmanlar, ‘Kırmızı çalışma şevkini artırır. Tembelliğin karşıtıdır, ancak kızgınlığa ve saldırganlığa da yol açabilir. Bu nedenle hareketin yoğun olduğu yerlerde çocuk odaları, dans stüdyoları ile diskotekler gibi topluma açık olan alanlarda kullanılmalıdır. Koyu tonları yoğun ve sıkıcı bir atmosfer yaratır’ diye açıklıyor.
Turuncu gösteriş meraklısı karakteri yansıtıyor
Turuncunun da kırmızı gibi dışa dönük ve heyecan verici hatta kırmızıdan daha yapıcı olduğunu belirten uzmanlar, sağlık, canlılık, yaratıcılık, güven, cesaret ve iletişimi simgeleyen turuncunun ezici olma ve üstün gelme isteklerini de beraberinde getirdiğini ifade ediyor. Turuncu ayrıca, gösteriş meraklısı bir karakteri yansıtıyor. Mutfakta, çocuk, yemek odası ile koridorlarda, neşe ve mutluluk vermesi istenen her ortamda kullanılabiliyor.
Sarı parlak, neşeli ve sevecen
Sarının parlak, neşeli ve sevecen etkisinin umut aşıladığını belirten uzmanlar, ”İlham vericidir. Zihinsel karışıklığa da yol açabilir. Mutfak için çok uygundur. Çalışma odalarında kullanılmamalıdır çünkü zihni bulandırıp karışıklığa yol açar. Dinlenme amaçlı ortamlarda da önerilmez” diye vurguluyor.
Yeşil paylaşımın rengi
Paylaşımın, işbirliğinin, uyumun ve cömertliğin rengi olan yeşilin ise, yatıştırıcı etkisine dikkati çekerek, yeşilin güven ve huzur verdiğini ifade eden uzmanlar, ”Yeşile yakın bir renk olan turkuaz da değişimin ve dönüşümün simgesidir. Dikkati ayakta tutar. Kendini ifade etmeye yardımcı olur. Mekanları daha geniş gösterir. Banyolar, yatak odaları ve çalışma odalarında da kullanılabilir. Açık tonları duvar için uygundur. Mavi ise barışı, sevgiyi ifade eder. Hayalperestlik ve aşırı duygusallık yaratabilir. Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Yatak odalarında, meditasyon mekanlarında açık tonları uygundur. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. Koyu tonları tembellik ve melankoli yaratır’ diye belirtiyor.
Mor yaratıcılığı arttırıyor
Uzmanlar, asaleti ve kendine güveni temsil eden morun yaratıcılık ve hoşgörü uyandırdığını dile getirerek bu rengin unutkanlık ve sabırsızlık yaratabileceğini dile getiriyor. Morun, özellikle meditasyon odaları için uygun bir renk olduğunu anlatan uzmanlar, bu rengin lavanta, leylak ve orkide tonlarının yatak odaları ve çalışma odalarında kullanıldığını, kendine güven duygusunu uyandıran bu rengin açık tonlarıyla hastanelerin bekleme odalarının dekore edilebileceğinin altını çiziyor.
Beyaz, Siyah ve Kahverengi. . .
Beyazın enerji sistemini dengelediği, yaratıcılık duygularını açığa çıkardığı ve geliştirdiğini vurugulanırken, siyah, gri ve kahverengi gibi renklerin ise yoğun ve ağır bir enerjiye sahip olduğu kaydedildi. Siyahın aşırılıkları dengelediğini ancak tek renk olarak kullanılmaması gerektiği, kahverenginin de sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan bir etkiye sahip olduğu belirtildi.