Satılık Daire Makalesi

Satılık daireler genellikle ihtiyaç dışı yada mali ihtiyaçları içinde dairelerini satış piyasasına arz edenlerle bir şekilde daire üreten kişi ve kurumlarca arz ettiği gayrimenkul niteliği taşıyan binalarda yada bağımsız bölümlerden oluşan konut tipleridir.
Genel olarak çekirdek aile yapısının barınma ihtiyaçlarına göre dizayn edilirler. Kullanımı ve satın alınması açısından büyüklük ve satın alacak kişilerin ekonomik birikimlerine göre büyüklük genişlik ve lüks kazanır. Satılık dairelerde hangi şehrimizde olursa olsun mutlaka mahalle semt kavramı da etkilidir.
Bu bütün yerleşim yerlerinde belirli gelir seviyesine insanların toplanmasına neden olurken caddeye yakınlık, ulaştırma vasıtalarına yakınlık, manzara açısından da gayrimenkul dili ile söylersek şerefe denilen artılar getiren yerlerden ve bunun sınıflanmasından oluşur.
Daire alınmasında çok dikkat edilmesine gerek olan bazı kanuni prosedürler vardır.Satın alınacak dairenin eski olması durumunda bunlara çok daha dikkatle bakmak gerekir.Öncelikle dairenin üzerinde ipotek varmı diye bakarak başlayarak geçmiş dönem vergi borcu olup olmadığına mutlaka bakılması elektrik, su, doğalgaz, gibi kullanım ruhsatlarının daire sahibi tarafından üzerine yeni faturaları adına getirecek şekilde mıkavele akitlerinin yapılması geçmiş dönem borçları var diye öğrenilmelidir.