Şifre Çözücü Makalesi

Şifre Çözücü (Cypher) 2002 yılında vizyona girmiş bir bilim kurgu, aksiyon, fantastik, gerilim ve gizem kategorilerine dahil edebileceğimiz bir filmidir. Filmin yazarı Brian King iken yönetmeni ise Vincenzo Natali’dir. Filmin oyuncularını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: Jeremy Northam (Morgan Sullivan), Lucy Liu (Rita Foster), Nigel Bennett (Finster), Timothy Webber (Callaway), David Hewlett (Virgil C. Dunn), Kari Matchett (Diane), Kristina Nicoll (Amy).
Filmin konusundan bahsetmek gerekirse kısaca şunları söyleyebiliriz: Bilgisayar uzmanı Sebastian Rooks, iki farklı bilgisayar şirketine kendi üretimi olan yalan makinesi satmıştır. Rooks’u hiç kimse tanımamaktadır ancak sevgilisi Rita foster’ı her iki bilgisayar şirketi de tanımaktadır. Rooks sevgilisinin bu bilgisayar şirketlerinde bulunan kaydını çalmak istemektedir. Bu nedenle, öncelikle yalan makinesinden geçmesi gerekmektedir. Rooks, kendini Morgan Sullivan’a dönüştürüp yalan testinden geçer ve bilgisayar firmalarının birinde işe girer. Şirket onu çeşitli seminerlere gönderir ama amaçları Sullivan’ı başka birine dönüştürmektir. Bu sırada Rita Foster, Sullivan’a yardım eder ve Sullivan başka birine dönüşmekten kurtulur.
Bundan sonra sırada Rita’nın kayıtlarının bulunduğu diğer bilgisayar şirketine sızmak vardır. Sullivan bunu da başarır ve sonunda Rita’nın bilgilerini şirketten çalıp yok eder. Böylece gerçek adlarıyla Sebastian Rooks ve Rita Foster kimse tarafından tanınmadan aşlarını yaşayabileceklerdir. Filmin sonunda Sebastian Rooks ve Rita Foster bir tekneyle yolculuğa çıkarlar. Onları tanıyan herkesi yok etmişlerdir. Rooks, Rita’nın bilgilerini içeren CD’yi çıkarır ve kırıp okyanusa fırlatır. Artık iki aşık için korkacak hiçbir şey kalmamıştır.