Siyasette Eğitim Makalesi

Son günlerin uzun zamandır gündeminde olan 4+4+4 sistemi ile öğrenciler ilköğretim kategorisinden çıkarak ilkokul ve ortaokul şeklinde iki kısma ayrılmıştır. Aynı zamanda bu sistem ile lise zorunlu hale getirilmiştir. Yine eğitim ile ilgili olan bu uygulama maalesef ki siyasetle bağlantılı olarak eleştirilmektedir.
   
 Eğitim ne yazık ki siyasetçilerin ağzında laçka olmuştur. Bırakın eğitimi eğitimciler konuşsun. Herkes bulunduğu konumun işini yapsın. Siyasetçi kendi işini yapsın. Sağ ve sol partiler ne yazık ki dünya meselelerini bir yana bırakıp yapılan iş doğru da olsa yanlış da olsa partinin üzerine gitmektedir. Aynı durum bu sistem için de öyle olmuştur. Bakın haberlere sistemi eğitim uzmanlarından çok muhalefetler parti yandaşları konuşmaktadır. Ne yazık ki doğruları yanlışları eleştirerek değil direk yanlış olarak eleştirilmektedir.
   
 Bu ülke hepimizin bu çocuklar hepimizin sadece bir koltuk uğruna çocuklarımız üzerinden siyaset yapamayalım. Ne daha iyi olur bunu konuşup tartışalım. Sistem olumlu mu olur, olumsuz mu olur bilemem bunu zaman gösterecektir. En azından bir şeyler için çaba harcanıyor bu sürede çocuklar deneme tahtasına dönse de bir şeylerin yanlış gittiğinin farkına varıldı.
   
 Çocuklar yeni nesli oluşturacaklardır. Onları şekillendiren ise verilen eğitimdir. Eğitimin kalitesi ne  kadar iyi olursa aldığımız sonuçta o derece önemlidir. Eğitime verilen önem her geçen gün artmaktadır. Ancak bunu bir siyasi malzeme olarak kullanmak hatalıdır. Bu çocuklar hepimizin, bu vatan hepimizin. İlerlemek için eğitim şart. Gelecek güzel yarınlara...