Solunum Makalesi

Solunum, bilimsel tanım itibariyle, göğüs kafesinin genişlemesiyle havanın akciğerlere dolmasıdır. Bu işlem çeşitli kasların yardımıyla gerçekleşir. Diafram, gerilerek aşağı doğru iner ve göğsün dikey çapı büyür. İnen diaframla itilen karın organları karnı öne doğru, alttaki kaburgaları da yana doğru açarak göğsün enini ve çapını genişletir. Ayrıca kaburgalar arasındaki kaslarla diğer yardımcı kaslar göğüs kafesinin arkadan öne doğru genişlemesine neden olur. Akciğerle göğüs kafesi arasında hava bulunmadığı için göğüs genişleyince ciğerleri kendine çeker, böylece hava akciğerlere dolar ve solunum gerçekleşir. Dolaşımdan gelen karbondioksitli kanın, akciğerden oksijen alması ve yine kalbe gelen temiz kanın vücuda pompalanmasıyla tüm hücreler oksijen yani yaşam için gerekli olan enerjiyi kazanırlar.

Buraya kadar bahsettiğim solunumun bilimsel tanımıydı. Şimdi değinmek istediğim, solunum insan ve tabii tüm canlılar için önemlidir. Solunum; hayat pınarımız ve enerjimizin en önemli kaynaklarından biridir. Yaşamın sürekliliği için şarttır. Bir canlı aç, susuz bir süre yaşayabilirse de, oksijensiz çok kısa bir süre bile duramayacaktır.

Bütün canlılar için bu kadar önemli solunum günümüzde, hava kirliliğinden dolayı gittikçe zorlaşmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayan birçok genç ve çocuk, yaşamlarını bronşit, aslım ve benzeri akciğer hastalıkları ile sürdürüyor. İstanbul başta olmak üzere bir çok şehrimizde insan sağlığını ve hatta yaşamını tehdit eden bir hava kirliliği söz konusu.

Sağlıklı solunumun tek şartı temiz hava değildir elbette. Bunun yanı sıra temiz ciğerler ki bu kişinin sigara vb maddeler kullanmaması, temiz ortamlarda bulunmasıyla ilgilidir sağlam bir vücut şarttır.

Solunum zorlaşması insanı ruhsal olarak sağlıksız, huzursuz ve sinirli yaparken, hava kirliliği de baş ağrısı, baş dönmesi ve soluk almada zorluk yaratır.

Her canlının yaşaması için şart olan bu metabolizma, daha önce de belirttiğim gibi yaşamımızın vazgeçilmez öğesidir. Bütün canlıların ihtiyacı olan bol oksijeni, her sabah pencerimizi açar açmaz zevkle solumak hepimizin en büyük arzusu değil midir?

Dilerim solunum ve sağlıklı vücudun, yaşamın en önemli kaynağı olduğunu her zaman göz önünde bulundurmayı ve yaşama yani soluk alma sorumluluğumuzu hiç unutmamamızdır.