Uyuşturucular Makalesi

-Kimyasal niteliği ile canlı organizmasının görev ve yapısını etkileyen,
- Bünyede fiziki ve psikolojik bağımlılık meydana getiren,
-Ruhsal durumu, çalışma ve zihin faaliyetlerini değiştiren her çeşit tabii ve kimyasal maddelere uyuşturucu maddeler denir.

Binlerce yıldır ilaç yapımında kullanılan bitkilerden bazıları, özellikle içinde bulunduğumuz asırda, uyuşturucu madde yapımında kullanılmaya başlamıştır. Dünya’da uyuşturucu madde kullanımı özellikle dünya savaşlarından sonra patlama şeklinde artmış, bir süre sonra sönmüştür. Ancak 1960’lı yıllardan sonra devamlı bir artış göstermiştir.

Uyuşturucu maddeler, kullananları 3 şekilde etkilemektedir.

1- Uyuşturuculuk
2- Alışkanlık
3- Bağımlılık

Bağımlılık- psikolojik bağımlılık: bu durumda kullanan kişi o maddenin tesirlerine karşı ileri bir derecede bir arzu hisseder ve belirli zamanlarda bu maddeleri almazsa ruhi huzursuzluk, asabiyet, keyifsizlik gibi haller gösterir.
- Fiziki bağımlılık: uyuşturucunun uzun müddet kullanılması sonucu vücut hücreleri normal faaliyetlerini sürdürebilmek için o maddeye ihtiyaç duymaktadır.

Uyuşturucu maddeler türlerine göre şöyle sınıflandırılabilir:

1. grup – NARKOTİKLER: Afyon, Morfin, Eroin, Kodain, Metadon
2. grup – ESRAR VE ESRAR GRUBU: Hint keneviri, esrar reçinesi, sıvı esrar
3. grup – STİMULANTLAR: Amfetamin, kokain, crack
4. grup – DEPRESYON VERİCİLER: Barbituratlar, trankilizanlar, methaqualone
5. grup – HALUSİNOJENLER: LSD, inhalants, PCP, MDMA

Bütün bu uyuşturucular etkisini önce baş dönmesi, kulak çınlaması, bulantı şeklinde gösterir. Sonra keyif hali başlar. Yalancı bir kuvvet ve cesaret gelir. Birkaç defa kullanılmaları alışmak için kafi gelmektedir. Devamlı kullanılmaya başlayınca baş dönmesi, terleme, şiddetli ağrılar ve iştahsızlık, daha sonra görem solunum ve zihinsel bozukluklar, akciğer kanseri kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara dönüşür ve vücudun diğer hastalıklara karşı direnci azalır. Uyuşturucular yenilebilir, sigara gibi içilebilir veya eritilerek enjekte edilebilir. Küp şeker, keçe parçaları, sünger kağıdı, çeşitli hap ve kapsüller ve değişik sarılmış sigaralar uyuşturucu taşıyıcıları olarak kullanılmaktadırlar.

Uyuşturucu kullananlar;

- Kırmızı, donuk veya soluk gözleri ve büyümüş gözbebekleri,
- Konuşma bozuklukları
- Yürürken sendeleme ve koordinasyon bozuklukları
- Burun akması ve kanaması
- Sarhoşluk
- Enjektör izleri
- Vücut ve elbiselerindeki kokular ile tanınabilirler.

Uyuşturucu madde tuzağına düşen, sıkıntılarının çözümünü uyuşturucularda arayanlar incelendiğinde, bu maddelerin kullanımının zayıf iradeli, kişiliği gelişmemiş, okul hayatında başarılı olamamış, sosyal faaliyetlerde bulunmayan ezik tipler, bütün ihtiyaçları karşılanarak doyumsuz hale getirilmiş çocuklar, yetiştirme tarzı nedeniyle kendi cinslerine ilgi duyanlar ve köyden kente göçenler arasında daha yaygın olduğu görülmüştür.

Geçimlerini insanlara uyuşturucu satıp kanlarını emerek sağlayan kişiler, özellikle gençleri çeşitli yollarla uyuşturucuya alıştırmaya çalışırlar. Uyuşturucuya alışanlar ise bir süre sonra kendilerini fuhuş, silahlı soygun, yaralama, hırsızlık gibi çeşitli suçların içerisinde bulurlar.