Vernik Makalesi

Mat Vernik Uygulamalarında Tamıya Flatbase Kullanımı

Bu malzeme bir çok defa şikayet ve problemlere konu olmaktadır. Bu malzeme kesinlikle kendi başına bir mat vernik değildir. Bir çok ilk kullanımda bu hataya düşülerek yapılan modellerin boyalarının bozulmasına neden olur. Bu malzemenin ana amacı Tamiya’nın parlak boyalarının içine az miktar katılarak parlak boyaların matlaşmasını sağlamaktır. Mat vernik olarak ancak ve ancak parlak vernik içine az miktar katılarak, yani bir karışım hazırlanarak kullanılabilir. Enamel boyalar üzerine uygulanmalarında hiçbir bozukluk yaratmaz.
Son söz olarak yazıda adı geçen malzemelerin kombine kullanımlarında normalde hiçbir problem çıkmamaktadır. Yani Tamiya boya üzerine enamel vernik, enamel boya üzerine Tamiya vernik ya da bunların kombinasyonları konusunda bir zorlukla karşılaşmanız mümkün değildir. Ancak inceltme oranlarında ve “ıslak” “kuru” uygulamalarında tecrübesizlik sonucu ya da katların tam olarak kurumaması sonucu bazı hatalar yapıldığında ufak tefek problemler ile karşılaşmanız normaldir. Bunun da önüne geçebilmek için bol bol model yapıp malzemelerin özelliklerini tanıyıp kavrayarak yapmanız size kalmış bir durum. Şunu da belirtmeden geçmeyelim ki boyama aşamasında yapılan hataların telafisi her zaman mevcuttur. Model üzerine sellulozik tiner boca edip model plastiğini eritmediğiniz müddetçe modelinize hiç bir zarar gelmez. Boyamada ya da verniklemede hata yaparsanız modelinizi Hidrolik Fren yağında bir miktar bekletip, eski bir diş fırçası vasıytasıyla modelinizin boyasını kolaylıkla söküp, deterjanla modeli yıkadıktan sonra tekrar boya aşamasından devam edebilirsiniz.

 

Enamel Vernikler

1) Firmaların kendi incelticileri,
2) Sellulozik tiner,
3) Sentetik tiner,
ile incelterek uygulamak mümkündür.
Parlak vernikler boya atım tekniği olarak “ıslak” tabir edilen şekilde modele uygulanır. Yani atılan malzeme aşırı inceltilmemeli ve uygun basınçla model üzerine yakından, ıslak olarak düşürülmeli, kuruması zamanla model üzerinde sağlanmalıdır. “Kuru” uygulanan parlak vernik amacını sağlamaz ve pütürlü bir görünüme sahip olur. Mat vernik uygulamada ise “ıslak” ve ya “kuru” şekilde uygulanması fazla bir problem çıkartmaz. Hatta çoğu zaman “kuru” şekilde, yani inceliği normalden daha az, yüksek basınçla ve normalden biraz uzaktan atılarak, matlaşmanın gözle takibiyle mat verniğin uygulanmasıyla aşırı matlaşma, modelin bembeyaz olması gibi problemlerin önüne geçilebilir. Tecrübeli modelcilerin mat verniği ıslak olarak uygulamasında bir problem tabi ki yoktur.

 

Tamıya Akrilik Vernikler

1) TAMIYA’nın kendi incelticisi.
2) İZOPROPİL ALKOL,
3) Sellulozik tiner,
4) Su
ile inceltip kullanabilirsiniz. Tamiya parlak vernikler üzerine enamel mat verniklerin uygulanması hiçbir problem çıkartmaz ve herhangi bir yüzey bozulmasına neden olmaz.