Zeytin Makalesi

 Bu yazımızda besin ögeleri olarak zeytinyağı, nar ve cevizin faydalarından bahsedelim. İlk olarak zeytinyağından başlayalım.
     
 Zeytin sahip olduğu niteliklerle insan sağlığına yarar sağlayan en önemli besin ögelerindendir. Çok eski zamanlardan beri kullanılan zeytin, zaman geçtikçe önemini daha da arttırmış ve sofralardaki yerini almıştır. Bunun yanı sıra zeytinyağı olarak hemen her yemekte kullanılır olmuş. Zeytin ve  Zeytinyağının içinde yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitlerinin çoğu insan vücudu için zararı olmayan tekli doymuş yağlardır ve kolestrol oluşturucu bir özelliği bulunmamaktadır. Bu özelliğine ek olarak zeytinyağı zararlı yağ  içermediği gibi diğer yönüyle kolestrolü önleyici bir etkiye sahiptir. Ve dengede tutucu bir özelliği vardır. Kanseri önlemedeki rolü büyüktür. İçerdiği vitaminler sayesinde vücut için gerekli olan besin ögelerini sağlar ve kemik gelişimine ciddi derecede katkı sağlar. Buna benzer olarak yine içerdiği vitaminlere bağlı olarak hücre yenilenmesini sağlayan özellikleri de mevcut bulunmaktadır.
     
 Narın faydalarına geldiğimizde ise , nar yaz aylarında tüketilen çeşitli içecek çeşitlerinde bulunan bir serinletici meyvedir. Bunun yanı sıra kış aylarında tezgahlardaki yerini almaktadır. Narın meyve olarak tüketilmesi daha faydalı olarak görülmektedir. İçerdiği bileşime bağlı olarak vücudun bir çok sistemine yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminde bağışıklığın sağlanmasına yardımcı olur, boşaltım sisteminde ve  böbreklerdeki hastalıkları önler ve kalp ve dolaşım sistemini düzenleyerek vücuda direnç sağlar.
    
 Ceviz ile ilgili olarak ta şunları söylemek mümkün. Bir kuruyemiş çeşidi olarak cevizin faydaları saymakla bitmez. Ceviz yapısı itibariyle bir beyini andırır ve uzmanlar tarafından da beyin için çok önemli bir besin ögesi olarak nitelendirilir. Bu benzerlik ilginçtir. Başka yönlerine baktığımızda da bağışıklığa, kalp ve damar hastalıklarına, sindirim sistemine ve kemik gelişimine oldukça katkısının olduğunu söyleyebiliriz. Cevizin bu tür faydalarının olması uzmanlarca keşfedildikten sonra, cevize olan ilgi oldukça artmıştır ve tercih edilme oranları sürekli artış göstermektedir. Uzmanlar tavsiye olarak tv ve internet ortamlarında sürekli olarak cevizi önermektedirler.
Yukarıdaki anlatılan besinlerin insan sağlığına ne kadar yararlı olduğu ortadadır ve uzmanlar tarafından sürekli yinelenen bu besinlerin kullanılması ciddi yararlar sağlamaktadır.