Barkod Nedir Makalesi

Barkod, farklı kalınlıklardaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan, verilerin otomatik, hatasız bir şekilde başka bir ortama aktarılmasına yarayan bir yöntemdir. Barkod ile stok kodu, seri numarası ve personel kodu gibi bilgilerin gösterilmesi sağlanabilmektedir. Bu bilgilerin bilgisayara klavye aracılığı ile girilmesinin zaman alıcı ve yorucu bir işlem olacağı ve hata oranını yükselteceği için barkodlar ve barkod okuyucular kullanılmaktadır.

Barkod, sadece o ürüne ait bir referans numarası içermelidir. Ürün kodu ya da ürünle ilgili açıklamalar içermemelidir. Referans numarası bilgisayara tanıtılır ve ürüne ait tüm bilgiler bilgisayarda saklanır daha sonra bu referans numarası kullanılarak o ürüne ait bilgilere ulaşılır. Mesela; bir markette ürünün üzerinde bulunan barkod çizgileri ürünün fiyatı ve detayı hakkında bilgi içermez.

Barkod çizgileri referans numarasıdır ve marketin bilgisayarına bu referans numarası ile tanıtılmıştır. Ürün fiyatı ve ürünle ilgili diğer bilgiler marketin bilgisayarına ayrıca girilmiştir. Kısacası, ürüne ait bilgi istenildiğinde referans numarası bilgisayara gönderilirken, bilgisayar da ürün hakkında detaylı bilgiyi gönderir. Bir ürünün fiyatında değişiklik olduğunda sadece bilgisayardaki fiyatı yenisiyle değiştirmek yeterli olacaktır.

2 yorum

Bu Linki Tıklayarak Makale İçin Yorum Yapabillirsiniz.

Gizle
2015.01.14 Yazan kişi paraclick Üyesiyim murat kıyak
Barkod hayatımızda kullanılan bir çok ürünün üzerindeki beyaz zemine siyah bir şekilde basılmış, çizgi ve sayılardan oluşan bir özel bir sistemdir. Barkod sistemleri kullanılmasıyla birlikte günlük hayatta ve iş hayatında büyük kolaylıklar sağlamıştır. En önemlisi alışverişlerin çileye dönmesini engelleyen barkod sistemi sayesinde ürünler barkod okuyucuya tutularak ürün fiyat girdisi otomatik bir şekilde ekrana yansımaktadır. Bu sayede onlarca, yüzlerce ürünü kısa sürede kasadan geçebilir ve ödemenizi yapıp alışverişlerden kurtulabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde barkod örneğini görebilirsiniz.

barkod örneği

Barkodların hayatımıza getirdiği diğer bir yenilik ise, gelişen teknolojininde katkılarıyla ortaya çıkan barkod okuyuculardır. Barkod okuyucular sayesinde barkodlanan ürünler kolayca barkod okuyucu ile okutularak kayıt altında tutulabilir. Barkod okuyucular özel olarak hazırlanmış barkod programları sayesinde kolaylıkla çalışır. Ayrıca bazı muhasebe ve satış programları ile entegre çalışabilirler.

Barkod Numarası Nedir? Barkod Numarası Nasıl Oluşturulur?

Barkodun başlangıcına göre üretim ülkelerini de öğrenebiliriz. Örneğin: “50” sayısı ile başlayan tüm ürünler İngiltere (United Kingdom) ürünüdür. Türkiye’nin barkod başlangıç numarası ise 869’dur. Türk ürünlerini tüketmek isteyen herkes 869 numarası ile başlayan ürünleri alabilirler.

barkod numarası nedir nasıl oluşurBarkot ürünlerin kimliği demektir, barkotsuz ürünler kesinlikle tüketilmemeli ve tüketilmesine engel olunmalıdır. Barkod sistemi 1940’ların sonunda bulunmuş ve bu yıllara değin sürekli kullanılmıştır. Barkod sistemi geliştirilerek her alanda müşteriye kolaylık kullanılmıştır. Barkod sistemi sayesinde aynı zamanda en çok satan ürünler ve az satan ürünler rahatlıkla belirlenebilir ve güne, haftaya, aya dair dökümler rahatlıkla çıkartılabilir. Barkodu olmayan ürünlerin bile aslında alışveriş market ve merkezlerine kaydı mevcuttur. Örneğin: Aldığınız ekmekte barkod olmasa bile bu ürünün barkodu alışveriş merkezinin kasasında kayıtlıdır ve bunu yazarak barkod girişi yapılmaktadır.
Yazan kişi