Boya Rehberi Makalesi

1. Boya yapmak için fırça ve rulo ne zaman kullanılmalıdır?

Genelde duvarlarda yani geniş yüzeylerde, rulo ile çalışmak daha hızlı ve kolay bir yöntemdir. Duvarların kesişim bölgelerinde, kapı ve pencere gibi ahşapların boyanmasında fırçaya ihtiyaç vardır. Genelleme yapacak olursak su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için daha kısa tüylü rulolar tercih edilebilir.

2. Duvarlar boyanmadan önce nasıl hazırlanmalıdır?

Boyama işleminden iyi sonuç alabilmek için ön yüzey hazırlığı olarak adlandırılan işlemler çok önemlidir. Kolay ve dayanıklı bir boyama işlemi yapabilmek için yüzeydeki eski boya ve kağıt kalıntıları çıkartılmalı, yüzey zımparalanıp oluşan tozlardan arındırılmalıdır. Kir ve lekeler deterjanlı su ile temizlenip bu kısımlar kurutulmalı, küçük çatlak ve delikler uygun bir macun ile doldurulmalı ve ardından tüm yüzeye astar uygulaması yapılması gerekmektedir. Astar kuruduktan sonra boya uygulamasına geçilebilir.

5. Duvarları boyamaya ilk olarak nerden başlanmalıdır?

İlk olarak duvarların birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da uygun fırça ile boyanmalı, daha sonra büyük rulo ile geniş yüzeylerin boyanmasına geçilmelidir. Eğer kenarlarda kestirme fırçası kullanıldıysa, oluşan izleri geniş bir rulo kullanarak hafifçe taramak suretiyle yok edilebilir. Uygulamaları yaparken aynı yönde olmasına dikkat edilmesi görüntüyü daha da güzelleştirir.

6. Su bazlı ve solvent bazlı boya nedir?

Su ile inceltilen boyalara su bazlı boya, solvent ile inceltilen boyalara ise solvent bazlı boya denilir.

7. Su bazlı ve solvent bazlı boya arasında, uygulandıktan sonraki sonuç farkı nedir?

Solvent bazlı boyalar uygulandığı yüzeyde kalın bir film tabakası oluşturarak yüzeyin nefes almasını minumuma indirir. Solvent bazlı boya daha parlak bir görünüme sahiptir ve boya sonrası kısa bir süre için, kullanılan yerde boya kokusu bırakır. Su bazlı boyalarda ise tam tersi duvarın nefes almasını engellemez. Su bazlı boyalar aynı zamanda kokusuz olma özelliğine de sahiptir.

8. Boya uygulanmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama yapılacak yüzeyin iyice temizlenmesi, tozdan arındırılması, gerekli tamiratların yapılması gerekir. Boyanın kullanılmadan önce karıştırılması ve gerekli oranda inceltilme işleminin yapılması gerekmektedir.

9. Artan boyalar nasıl saklanmalıdır?

Artan boyaları saklarken cinsine ve kabın içindeki boyanın havayla temasını kesmeye dikkat edilmelidir. Eğer artan boya su bazlı ise su, solvent bazlı ise solvent eklenerek uzun süre saklanabilmektedir.

10. Boya işleminde kullanılan aletler nasıl temizlenmelidir?

Boyama işleminde kullanılan aletler temizlenirken, su bazlı boyalar için kullanılan aletler suyla, solvent bazlı boyalarla kullanılan aletler ise solvent ile temizlenerek doğal olarak kuruması sağlanmalıdır.