Gözde Restorantlar Makalesi

SAFRAN RESTORAN
1868′de Fransız mimarlar Ampirpignan ve M. C Langas tarafından inşa edilmiştir. Safran’ın bulunduğu birinci kat Beyoğlu’nun ne olduğunu, niçin Safran’ın 10 yıldır burada olduğunu anlatabilmek için fazla söze gerek bırakmayacak bir nimettir. Safran’da en dikkat çekici ve en şaşırtıcı dekoratif unsur çinilerdir. İznik çinileri 19. yy’dan itibaren Avrupa’da yeniden hayat bulmuş, Topkapı Sarayı’nın yangından sonraki yenilenmesinde bu çiniler kullanılmıştır. Günümüze kadar çok iyi korunmuş olup bundan sonra emin ellerdedir.
Safran, 1995 yılında Ezine apartmanının 1. katında doğdu. 6 yıl boyunca İstanbul gece hayatının en önemli, en eğlenceli, en güvenilir ve en prestijli dükkânlarından biri oldu. Türk ve Akdeniz mutfağından örnekler sunmaktadır. Pazı dolma, hamsi tava, safran kebap, muska böreği denenmesi gereken lezzetler arasında.
Safran’ın en bilinen ve konuşulan özelliği müziğidir. Saat 19. 00-23. 30 arası jazz, chill out, ethnic, yemek keyfini bozmayacak tam tersine lezzet katacak türler çalınır. 23. 30′dan itibaren türsüz ama eğlenceli müzik çalınmaktadır.
İç mimarisini Barbara Pensoy’un yaptığı mekanda, kendi restoranı Reina, Dragon, G By Karaf, Itsme (sushi), Köşebaşı, Niş, Park ?amdan, Passion Cafe, ve Spazio hizmet vermektedir. Reina’ya girmek için dört kapı var. Aynı anda 2000 kişinin birden eğlenebildiği Reina, bu yaz da Boğaz’ın iddialı mekanlarından.
BABYLON RESTORAN
Çok fazla yer dolaşmak istemiyorsanız, geceye başlayıp, aynı yerde noktayı koyabileceğiniz bir mekan. Babylon Performans Merkezi, Beyoğlu’nun arka sokaklarında olduğu için yolda yürürken karşılaşabileceğiniz bir yer değil. Zaten kapısından içeri girene kadar da gizemini koruyor. İçeri girdiğinizde ise çok büyük ve kalabalık bir mekana adım atıyorsunuz.
Beyoğlu Asmalımescit Sokak’ta bulunan Babylon, tam bir eğlence mekanı. Ünlü grupların, Djler’ in performanslarını sergilediği Babylon’da her ay değişen düzenli programlar var. Pazar ve Pazartesi günleri kapalı olan Babylon’da haftanın diğer günlerinde canlı program var; saat 21. 30′da canlı müzik başlıyor. Ancak işin kötü tarafı saat 01. 00′da canlı müzik sona eriyor ve DJ devreye giriyor. Babylon’dan başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz yabancı müzik gruplarının sahne performanslarını izlemek isterseniz hiç durmayın. Her gün 21. 30-02. 00 arasında açık.
DEL MARE RİSTORANTE
Keyifli saatlerin adresi Del Mare Ristorante..
Boğazın en güzel yerlerinden biri olan İstanbul’un en nezih semtlerinden Çengelköy’de denize nazır konumlanmış Del-Mare Ristorante açıldığı günden bu yana İstanbul’luların en gözde mekanlarından biri.
Del Mare otantik ve tarihi yapısıyla özel konuklarınızı ağırlayabileceğiniz, özel bir gün kutlayabileceğiniz yada şirket yemeklerinizi düzenleyebileceğiniz son derece şık bir mekan.
Tarihi bir yapıya sahip olan ristorante, 1800′lü yılların başında Osmanlı tarafından inşa edilerek bir fil ambarı olarak kullanılmıştır. 1900′lü yılların başında yeniden düzenlenerek ve bir baca eklenerek ispirto fabrikasına dönüştürülmüş 200 yıllık tarihiyle boğazın kıyısında duran taş bir bina.
Denize sıfır konumuyla, iki katlı tarihi bu yapı, büyük bir emek harcanarak kısa bir sürede şimdiki görünümüne kavuşmuştur. Fransız, İtalyan, İspanyol ve Yunan mutfaklarına ait zengin mönüler, boğazın eşsiz manzarasını seyrederken size eşlik edecek. “Midyeli Ravioli, Paella, Balık Beğendi “Del-Mare’nin” spesiyalitelerinden sadece bir kaçı…